De Montfort Üniversitesi
İçindekiler

De Montfort Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler

De Montfort Üniversitesi (DMU), Leicester, İngiltere'de yer alan, 1870 yılında Leicester Sanat Okulu olarak kurulmuş bir kamu üniversitesidir. 1992'de üniversite statüsü kazanan DMU, yenilikçi eğitim anlayışı ile dikkat çeker; özellikle, öğrencilere modüller üzerinde yoğunlaşmalarını sağlayan blok öğretim sistemi ile bilinir. Üniversitenin kampüsü, tarihi ve modern yapıların harmanlandığı Leicester şehir merkezinde bulunur ve 20,000 civarında öğrenciye ev sahipliği yapar. Sanat, Tasarım ve Beşeri Bilimler; İşletme ve Hukuk; Sağlık ve Yaşam Bilimleri; Teknoloji olmak üzere dört ana fakültede, geniş bir program yelpazesi sunulmaktadır. De Montfort Üniversitesi, The Sunday Times 2010 Üniversiteler Rehberi'nde İngiltere'nin en çağdaş üç üniversitesi arasında gösterilmiştir. Üniversite, dört fakültede lisans öncesi seviyeden yüksek lisans seviyesine kadar 500'den fazla programla geniş bir akademik portföye sahiptir. Ayrıca, yabancı dil olarak İngilizce eğitimi arayışında olan öğrencilere yönelik kapsamlı bir İngilizce Hazırlık Programı sunmaktadır. DMU, öğrencilere çalışma deneyimi garantisi ve DMU Global gibi uluslararası deneyim programları ile global iş dünyasına hazırlar, bu da DMU'yu tercih etmek için güçlü bir sebep teşkil eder.

De Montfort Üniversitesi Kampüs Bilgileri

1870 yılında Leicester Sanat Okulu olarak kurulan ve 1992 yılında üniversite statüsü verilen Leicester'deki De Montfort University, tarihi ve çağdaş mimarinin dinamik bir karışımını temsil ediyor. Ana kampüsü Leicester şehir merkezinin yakınında yer alır ve sanat odaklı Vijay Patel Binası ve İşletme ve Hukuk Fakültesi için Hugh Aston Binası dahil olmak üzere geleneksel ve modern binaların içermektedir.DMU'nun adı, ilk İngiliz Parlamentosunu kurmasıyla tanınan ortaçağ Leicester Kontu Simon de Montfort'u onurlandırmaktadır.Kampüs, 2012 yılında Queen Elizabeth II Diamond Jubilee Eğlence Merkezi ve Sanat Kulesi'nin eklenmesi de dahil olmak üzere önemli bir yeniden yapılanma sürecinden geçmiştir. De Montfort Üniversitesi ayrıca, öğrencilerin öğrenme ve araştırma yeteneklerini geliştirmeyi amaçlayan zengin bir destek ve gelişim geçmişine sahip öğrenciler için merkezi bir kaynak olan Kimberlin Kütüphanesi'ne de sahiptir. DMU Global, akademisyenlerin ötesinde öğrencilere istihdam edilebilirliklerini artıran uluslararası deneyimler sağlar. Üniversitenin merkezi konumu aynı zamanda Leicester'in kültürel ve sosyal fırsatlarına kolay erişim sunarak DMU'daki öğrenci deneyimini zenginleştirir.

De Montfort Üniversitesi Kampüs Yaşamı

De Montfort Üniversitesi, Leicester'da bulunan dinamik bir kampüs hayatı sunar. Modern ve geniş kampüsü, öğrencilere akademik çalışmalarını destekleyen birçok olanak sunmanın yanı sıra sosyal ve kültürel faaliyetler için de geniş imkanlar sağlar. Kampüste, çeşitli bilim, sanat, spor ve sosyal hizmetler alanlarında faaliyet gösteren 100'den fazla öğrenci kulübü ve topluluğu bulunmaktadır. Bu kulüpler arasında spor kulüpleri, müzik ve tiyatro grupları, çeşitli kültürel topluluklar yer alır. Üniversite aynı zamanda kariyer gelişimi ve liderlik becerilerini geliştirme üzerine seminerler, konferanslar ve atölye çalışmaları düzenleyerek öğrencilerin kişisel ve profesyonel gelişimlerine katkıda bulunur. En bilinen etkinlikler arasında yıllık kariyer fuarı ve çeşitli alanlardaki uzmanlar tarafından verilen konferanslar bulunur.

Kampüs içerisinde öğrencilerin kullanımına açık çok sayıda alan bulunur; büyük kütüphane, çalışma odaları, bilgisayar laboratuvarları ve grup çalışma alanları öğrencilere ders çalışma için ideal ortamlar sunar. Ayrıca, geniş yeşil alanlar ve dinlenme noktaları, öğrencilere ders aralarında rahat bir nefes alma imkanı sağlar. Kampüs dışında ise Leicester şehir merkezi, üniversiteye yürüme mesafesinde olup alışveriş, yeme-içme ve kültürel aktiviteler için birçok seçenek sunar. Öğrenciler ayrıca şehir merkezinde bulunan tarihi Leicester Katedrali ve New Walk Müzesi gibi kültürel mekanları ziyaret edebilirler. Şehir, genç nüfusu ve canlı atmosferi ile bilinir, bu da öğrencilere şehir hayatını keşfetme ve keyifli zaman geçirme fırsatı verir.

De Montfort Üniversitesi Dünya Sıralaması

Times Universities 601-800
QS World 801-850
Shanghai List 151-200
Ülke Sıralaması 119

De Montfort Üniversitesi Fakülteleri

De Montfort Üniversitesi, her biri farklı çalışma ve araştırma alanlarına odaklanan dört ana fakülte halinde düzenlenmiştir. Bu fakülteler şunlardır:

 • Art, Design and Humanities
 • Business and Law
 • Health and Life Sciences
 • Computing, Engineering and Media

De Montfort Üniversitesi Bölümleri

De Montfort Üniversitesi Lisans Bölümleri

De Montfort Üniversitesi Yüksek Lisans Bölümleri

De Montfort Üniversitesi Kabul Şartları

De Montfort Üniversitesi (DMU), Türkiye'den gelenler de dahil olmak üzere uluslararası öğrencileri çeşitli akademik topluluğa davet ediyor. Uluslararası öğrencilere yönelik lisans ve yüksek lisans programlarına kabul koşullarının ayrıntılı bir özetini burada bulabilirsiniz:

Lisans Programları Şartları

 • Türkiye'den gelenler de dahil olmak üzere uluslararası öğrenciler, Uluslararası Bakalorya (IB) diploması veya eşdeğer niteliklerle doğrudan kabul için başvurabilirler.
 • Doğrudan kabul koşullarını karşılamıyorsanız DMU, lisans programlarına girişe yol açabilecek bir Foundation kursu sunmaktadır.
 • Derecelerine başlamadan önce ek hazırlığa ihtiyaç duyan öğrenciler için DMU, De Montfort University International College (DMUIC) aracılığıyla hazırlık programları sunmaktadır. Bu programlar, öğrencileri ilgili lisans programlarına girmeye hazırlamak için tasarlanmış International Foundation Year ve International First Year içerir.
 • DMU, seçilen kursa bağlı olarak kesin puanla birlikte bir IELTS puanı gerektirir. Sanat ve Tasarım, İşletme, Bilgisayar ve Mühendislik alanlarındaki çoğu lisans dersi için 6.0 IELTS puanı gereklidir. Hukuk dersleri en az 6.5 puan gerektirirken, Beşeri Bilimler ve Medya dersleri 6.0 ile 6.5 arasında bir puan gerektirebilir. Fen dersleri genellikle 6,5 ile 7,5 arasında bir puan gerektirir.Bu IELTS gerekliliklerini karşılamıyorsanız, De Montfort Üniversitesi gerekli seviyeye ulaşmanıza yardımcı olmak için pre-sessional English courses sunmaktadır.
 • Resmi lise transkripti
 • Motivasyon mektubu
 • Biometrik Fotoğraf
 • Özgeçmiş
 • Pasaport
 • İki adet tavsiye mektubu gibi evraklar da istenmektedir​.

Yüksek Lisans Programları Şartları

 • Lisansüstü programlara kabul için DMU genellikle başvuru sahiplerinin tanınmış bir üniversiteden lisans derecesine sahip olmalarını gerektirir. Programa bağlı olarak, daha düşük ikinci sınıf (2:2) sınıflandırması gerektiren dersler için minimum 2.7/4.0 veya 3.5/5.0 genel not ortalamasına, daha yüksek ikinci sınıf (2:2) sınıflandırması gerektiren dersler için ise 3.2/4.0 veya 3.75/5.0 genel not ortalamasına ihtiyacınız olabilir.
 • DMU, anadili İngilizce olmayan kişilerin belirli İngilizce dil gereksinimlerini karşılamasını gerektirir. Çoğu lisansüstü ders için gereken minimum IELTS puanı 6,0'dır, ancak özellikle beşeri bilimler, hukuk, medya ve fen bilimleri alanlarındaki bazı derslerde 6,5 IELTS puanı gerekebilir. IELTS puanınız gerekli seviyenin altındaysa, DMU dil gereksinimlerini karşılamanıza yardımcı olmak için dönem öncesi İngilizce kursları sunmaktadır.
 • Lisans transkript belgesi
 • Özgeçmişlerde önceki çalışma deneyimleri ve dış aktiviteler öne çıkarılmalıdır.
 • Kişisel beyan veya motivasyon mektubu
 • Biometrik Fotoğraf
 • Pasaport
 • Referans mektubu
 • Başvurunuzu destekleyebilecek ilgili sertifikalar veya başarılar

De Montfort Üniversitesi Başvuru Tarihleri

De Montfort Üniversitesi'nin hem lisans hem de lisansüstü programlara başvuran uluslararası öğrenciler için belirli son başvuru tarihleri vardır. Lisans programlarına yönelik uluslararası öğrencilerin Eylül ayı alımı için başvurularını 15 Ocak tarihine kadar UCAS üzerinden yapmaları gerekmektedir. Ekim alımını düşünüyorsanız, başvurunuzu 1 Ağustos'a kadar yapmalısınız.

Lisansüstü programlar için son tarihler, ilgili derse ve alım dönemine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Örneğin, Nisan ayı alımı için son başvuru tarihi 29 Mart gibi Mart sonu olarak belirlenebilir. İlgilendiğiniz kurs için belirli son tarihleri kontrol etmeniz önemlidir çünkü bunlar akademik bölüme ve kursun niteliğine göre farklılık gösterebilir.DMU ayrıca belirli kurslar için Ocak ayında alım seçenekleri sunarak uluslararası öğrencilere esneklik sağlar.

De Montfort Üniversitesi Kabul Oranları

De Montfort Üniversitesi (DMU), 2022 yılında %42 ile %45 arasında değişen bir kabul oranı ile uluslararası öğrencilere yarı seçici bir kabul süreci sunar. 130'dan fazla ülkeden yaklaşık 2,700 uluslararası öğrenciyi ağırlayan DMU, özellikle Sanat, Tasarım ve Beşeri Bilimler Fakültesi ile dikkat çeker. Hindistan, Sri Lanka, Nijerya, Gana, Pakistan, Bangladeş, Nepal, İran ve Afganistan gibi ülkelerden gelen öğrenciler için popüler bir tercih olan DMU, kültürel çeşitliliğiyle zengin bir öğrenim ortamı sunmaktadır.

De Montfort Üniversitesi Ücretleri Ne Kadar?

De Montfort University (DMU), uluslararası öğrencilere yönelik, her biri özel öğrenim ücretine sahip çeşitli lisans ve lisansüstü kurslar sunmaktadır. Çeşitli kurslar için yıllık öğrenim ücretlerinin dökümü aşağıda verilmiştir:

Lisans Program Ücretleri:

 • Art, Design and Humanities: £15,750
 • Business and Law: £15,750
 • Computing, Engineering, and Media: £15,750 - £16,250
 • Health and Life Sciences: £15,750 - £16,250

Yüksek Lisans Program Ücretleri:

 • MBA/PGDM: £19,250
 • A (19 courses): £14,436 - £16,371
 • MIM (25 courses): £14,436 - £16,371
 • MPHARM: £15,396
 • MS (27 courses): £18,282

De Montfort Üniversitesi Burs Veriyor Mu?

De Montfort Üniversitesi (DMU), Türkiye'den gelenler de dahil olmak üzere uluslararası öğrencileri desteklemek için çeşitli burslar sunmaktadır. İşte bu burslarla ilgili önemli ayrıntılar:

DMU International Scholarship: Bu burs, uluslararası öğrencilere DMU'ya katıldıklarında ücret indirimi sunar. Lisans çalışmaları için burs genellikle ilk yıl için 1.500 £ civarındadır. Lisansüstü öğrenciler için miktar fakülteye bağlı olarak değişebilir ancak genellikle 1.000 £ ile 2.000 £ arasındadır.

Early Payment Scholarship: Bu ek burs, depozitolarını erken ödeyen öğrencilere £500 indirim sunar. 2024 yılı için, hak kazanmak için depozitonun 3 Temmuz'a kadar ödenmesi gerekmektedir.

High Achiever Scholarships: Lise eğitimlerinde mükemmel bir akademik performans sergileyen lisans öğrencileri, 3.000 £ ila 5.000 £ arasında değişen burslara ve hatta ücretten tam muafiyete hak kazanabilirler. Kalifiye olmak için öğrencilerin önceki çalışmalarında yüksek notlar almış olmaları gerekir; genellikle %70 ila %80 civarında.

Full Fee Scholarship: Bu, Erken Ödeme Bursunun bir uzantısıdır ve ilk yıl öğrenim ücretinin tamamını Ağustos ayındaki belirli son tarihlerden önce ödeyen öğrencilere £ 500 ek indirim sağlar.

Yukarıdaki Listelenen burs veren kurumlar ile ilgili bilgilendirme için danışmanlarımızdan Destek alınız.

De Montfort Üniversitesi Konaklama İmkânları Nelerdir?

De Montfort Üniversitesi (DMU), kampüs ve şehir merkezinin yakınında elverişli bir konuma sahip, üniversite tesislerine ve yerel turistik mekanlara kolay erişim sağlayan çeşitli konaklama seçenekleri sunmaktadır. Seçenekler, mutfaklı salonlarda haftalık 95 £ ile 158 £ arasında değişen fiyatlar ile farklı ihtiyaçlara ve bütçelere hitap edecek şekilde tasarlanmıştır. Bede Hall, New Wharf Hall, The Glassworks, Castle Court, Liberty Park ve Newarke Point gibi önemli salonlar modern olanaklar sunar ve güvenli, kaliteli bir yaşam ortamı sağlamak için katı standartlar altında yönetilir. DMU, çevrimiçi rezervasyon sistemi aracılığıyla konaklama için erken başvuruyu teşvik etmekte, özellikle uluslararası öğrencilere varışta müsaitlik durumunu garanti altına almak için konaklamalarını erkenden güvence altına almalarını tavsiye etmektedir.

De Montfort Üniversitesi Ünlü Mezunları

De Montfort Üniversitesi (DMU), çeşitli alanlarda başarılı olmuş etkileyici bir mezun listesine sahiptir. İşte beş önemli DMU mezunu:

 • Charles Dance - Game of Thrones dizisindeki ve çok sayıda filmdeki rolüyle tanınan beğenilen bir aktör. Dance'ın seçkin oyunculuk kariyeri, hem film hem de televizyonda önemli roller üstlenerek onlarca yıla yayılıyor.
 • Simon Cole - Leicestershire Polisi'nin Emniyet Müdürü olarak görev yapan Cole, emniyet teşkilatında kayda değer bir kariyere sahip. Toplum polisliğine ve güvenliğe yaptığı katkılardan dolayı tanınmaktadır.
 • Louis De Bernières - Filme uyarlanan "Kaptan Corelli'nin Mandolini"yle tanınan ünlü bir romancı. Edebi çalışmaları çok sayıda ödül kazandı ve küresel izleyicileri büyüledi.
 • Barones Sandip Verma - Etkili bir siyasi figür olan Barones Verma, Birleşik Krallık hükümetinde Bakanlık pozisyonları da dahil olmak üzere çeşitli roller üstlendi. Kadın hakları ve yenilenebilir enerji konusundaki küresel tartışmalarda öne çıkıyor.
 • Tommy Sandhu - BBC Radyo'daki çalışmalarıyla tanınan bir İngiliz yayıncı. Sandhu, Birleşik Krallık yayıncılığında, özellikle de eğlence ve sabah programlarında tanıdık bir ses haline geldi.

De Montfort Üniversitesi Ödülleri

De Montfort Üniversitesi'nin kazandığı bazı öne çıkan ödüller şunlardır:

 • Times Higher Education (THE) Awards'da “Yılın Üniversitesi” adaylığı.
 • Ulusal Öğrenci Anketi'nde (NSS) öğrenci memnuniyeti açısından yüksek puanlar.
 • QS Stars derecelendirmesinde mükemmel öğrenci memnuniyeti için 5 yıldız.
 • Times Higher Education (THE) Impact Rankings'te sürdürülebilir kalkınma hedeflerine katkılarından dolayı yüksek sıralama.
 • Guardian Üniversite Rehberi'nde bazı bölümlerin önde gelen sıralamalarda yer alması.
 • Green Gown Awards'da sürdürülebilirlik ve çevre yönetimi alanlarında ödüller.
 • DMU, 2019 ve 2021 yıllarında yenilenen HR Excellence in Research Award
 • DMU, Race Equality Charter (REC) programı kapsamında Gümüş Ödül kazanan ilk İngiliz üniversitesi olmuştur.
 • DMU'nun moda ve tekstil okulu, sürdürülebilirlik girişimleri nedeniyle Green Gown Awards 2021'de 'Gelecek Nesil Öğrenme ve Beceriler' ödülünü kazanmıştır.
 • DMU, Leicester Castle Business School, Mill Lane Pedestrianisation ve Vijay Patel Building gibi projeleriyle, çeşitli yapı ve tasarım ödüllerinde finalist ve kazanan olarak yer almıştır. Özellikle Landscape Institute Awards, RIBA East Midlands Awards ve LABC Building Excellence Awards gibi kuruluşlar tarafından verilen bu ödüller, üniversitenin kampüs tasarım ve gelişimine yönelik başarılarını vurgulamaktadır.

De Montfort Üniversitesi Fotoğraf Galeri

De Montfort Üniversitesi Video

De Montfort Üniversitesi Nerede?

De Montfort Üniversitesi (DMU), İngiltere'nin Leicester kentinde merkezi bir konuma sahiptir ve ana kampüsü öncelikle şehir merkezinde yer almaktadır. Tarihi binaları ve modern mimariyi bir araya getirmesiyle bilinen DMU'nun ana kampüsü, şehrin çeşitli yerlerinden kolayca erişilebilmesini sağlayan elverişli bir konuma sahiptir. Ana kampüsün tam adresi: Geçit Leicester LE1 9BH Birleşik Krallık

De Montfort Üniversitesi Sokak Görüntüsü

 

De Montfort Üniversitesi İletişim Bilgileri

De Montfort Üniversitesi Resmi Başvuru Merkezi

KAYZ International yurtdışı eğitim danışmanlığı olarak De Montfort Üniversitesi’nin ve İngiltere'de hemen hemen her okulun Türkiye'deki resmi başvuru merkezi olarak üniversite lisans,yüksek lisans eğitimi almayı düşünen öğrencilerin kabul süreci,vize sürecinde DANIŞMANLIK HİZMETİ vermekteyiz.Direk Üniversite kabulü dışında A Level,GCSE,IB,AP Programları,Foundation,Pre-Master,International Year One,Yaz Okulları,Dil Okulları programlarında uzman kadromuzla siz değerli öğrencilere doğru yönlendirme yapmaktayız.

De Montfort Üniversitesi Sık Sorulan Sorular

İletişim formu