DS 2019 Formu (Uygunluk Sertifikası) Nedir ?

Amerika Birleşik Devletleri'nde staj yapmayı planlayan bireyler için DS-2019 Formu esastır. Bu form, Amerika'da Staj Programlarına katılımı doğrular ve J-1 vizesine başvurulmasında gereklidir.

DS-2019 Formunun Tanımı ve İşlevi

DS-2019 Formu, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanan bir Değişim Ziyaretçi Programı sponsoru aracılığıyla stajyerin kabul edildiğini belgeleyen resmi bir evraktır. Bu belge, bireyin Amerika'da Staj yapma hakkını gösterir.

DS-2019 Formunun Oluşturulması

Birey bir staj programına kabul edildiğinde, bilgileri SEVIS adında bir ABD hükümeti veritabanına eklenir. Daha sonra, bu bilgiler temelinde bir DS-2019 formu oluşturulur ve ilgili kuruma internet üzerinden bir PDF dosyası olarak gönderilir. Resmi olarak geçerli kılınabilmesi için, ilgili kurum yetkilisi (Sorumlu Memur) bu formu imzalar ve stajyer adayına iletir.

DS-2019 Formunun Kullanımı

Amerika dışında, DS-2019 formu, Amerika'ya giriş yapabilmek için gereken J1 vizesi başvurusunda bulunurken ibraz edilmelidir. Amerika sınırları içerisindeyken ise, yasal statü belgesi olarak hizmet verir. Aynı zamanda, Amerika Staj İş Seçenekleri kapsamında bir işe başvurulduğunda potansiyel işverenlere sunulur.

Program Aktarımlarında DS-2019

Eğer stajyer, bir J-1 programından diğerine geçiş yapmayı planlıyorsa, mevcut DS-2019 süresi dolmadan yeni bir DS-2019 formuna ihtiyaç duyacaktır.

DS-2019 Formu ve Seyahat

Eğer Amerika dışına çıkıp tekrar dönmeyi planlıyorsanız, yanınızda DS-2019 formunu bulundurmalısınız. Bu form, Amerika'ya tekrar giriş yapabilmek için gereklidir.

DS-2019 Formunun Önemli Özellikleri

DS-2019 formunun bitiş tarihi oldukça önemlidir. Eğer programınız bu tarihte sona ermezse, süre bitmeden önce formun uzatılması talep edilmelidir.Staj programını tamamlayanlar için, programın sona ermesinin ardından Amerika'da kalınabilecek maksimum süre 30 gündür.

İletişim formu