Sevis Nedir ?

Öğrenci Değişim Ziyaretçi Bilgi Sistemi (SEVIS), Amerika Birleşik Devletleri İç Güvenlik Bakanlığı'nın (DHS) F1 vizesi, J1 vizesi veya M1 vizesi kapsamında ABD'ye giren uluslararası öğrenciler, değişim ziyaretçileri ve akademisyenlerle ilgili bilgileri topladığı, izlediği ve yönettiği bir veritabanıdır. Bu sistem, DHS'nin alt birimi olan Öğrenci ve Değişim Ziyaretçi Programı (SEVP) tarafından idare edilmektedir.

ABD'de staj ya da öğrenim görmek isteyen bireylerin, Amerika Staj Programı veya Amerika'da Maaşlı Staj gibi programlar kapsamında ABD'ye giriş yapmadan önce SEVIS kaydı oluşturmaları gerekmektedir. Bu kayıt, öğrencinin veya stajyerin akademik programı, ana dalı, ikamet adresi, istihdam yetki bilgileri, beklenen mezuniyet ya da staj bitiş tarihi gibi bilgileri içermektedir. Bu bilgilerin güncellenmemesi, bireyin ABD'deki yasal statüsüne zarar verebilir ve Amerika'da Staj Yapmak isteyenler için ciddi sonuçlar doğurabilir.

Sevis Ücreti

SEVIS ücreti, ABD'de öğrenim veya staj görmek isteyen uluslararası öğrencilerin ödemeleri gereken bir ücrettir. Bu ücret, Amerika Staj Vizesi ya da j1 vizesi başvuruları için ödemeniz gereken ABD Büyükelçiliği vize başvuru ücretinden ayrıdır. Mevcut SEVIS ücretleri şu şekildedir:

F-1 öğrencileri için: $350.00

J-1 öğrencileri için: $220.00

Bu ücretler, Amerika Staj Programları dahilinde veya öğrenci statüsünde ABD'ye giriş yapacak bireyler için zorunludur.

Güncel ücret bilgisi, ödeme yöntemleri ve diğer detaylar için resmi SEVIS ücreti web sitesi olan http://www.ice.gov/sevis/i901/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

İletişim formu