Fransa Dil Okulu

Fransa, bilinen diğer adıyla Fransa Cumhuriyeti, Franklar tarafından M.S. 5. yüzyılda bugünkü Paris yakınlarında kurulmuş bir ülkedir. Fransa nın resmi dili Fransızcadır ve yaklaşık 76 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Fransa'nın en gelişmiş sektörleri arasında otomotiv, havacılık, enerji ve turizm yer almaktadır. Ekonomisini canlı tutan önemli şirketler arasında TotalEnergies, L'Oréal, Airbus, Renault ve LVMH bulunmaktadır. Fransa, öğrencilere geniş imkanlar sunar; öğrencilere sağlanan imkanlar arasında ücretsiz veya düşük maliyetli eğitim, geniş burs olanakları, öğrenci yurtları, toplu taşıma indirimleri ve kültürel etkinliklere erişim bulunur.

Fransa Dil Okulu, dünya çapında yüksek kaliteli dil eğitimi sunan prestijli kurumlar arasında yer alır ve FLE, FEI gibi uluslararası kurumlar tarafından akredite edilmektedir. Fransa'da dil eğitimi alınabilecek yaklaşık 300 akredite edilmiş dil okulu bulunmaktadır. Fransa dil okullarının en yoğun olduğu şehirler arasında Paris, Nice, Lyon, Bordeaux ve Montpellier'dir. Fransa'da dil eğitimi alan öğrenci sayısı yıllık yaklaşık 130,000'dir ve uluslararası öğrenciler bu toplamın yaklaşık %60'ını oluşturmaktadır. Fransa en iyi dil okullarından bazıları şunlardır: French in Normandy, SprachCaffe Nice, Eurocentres Paris, Alpadia Lyon, LSI Paris, SprachCaffe Paris’dir.

Fransa Dil Okulu

Fransa Dil Okulu, dil eğitimi almak isteyen öğrencilere başta Fransızca olmak üzere çeşitli dillerde eğitim vermektedir. Fransa'da dil eğitimi programları genel Fransızca kursları, yoğun Fransızca kursları, iş Fransızcası, sınav hazırlık kursları (DELF, DALF), yaz okulları bulunmaktadır. Fransa dil okullarında eğitim süreleri minimum 2 hafta ile maksimum 12 aya kadar verilmektedir. Fransa dil okullarında haftalık ders saatleri 15 ile 30 saat arasında değişirken, kurslar genellikle pazartesiden cumaya, sabah ve öğleden sonra oturumları şeklinde düzenlenir. Fransa dil okulu başvuru dönemleri yıl boyunca devam eder,ancak en iyi dil eğitimi alınabilecek yaz aylarıdır.

Fransa Dil Okulları, çeşitli yaş gruplarından ve mesleklerden öğrencilere ev sahipliği yapar ve dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Fransa’ya Fransızca öğrenmek için gelen öğrenciler ağırlıklı olarak Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Almanya, İtalya, İspanya ve Japonya gibi ülkelerden gelmektedir. Fransa'da dil eğitimi alan öğrencilerin en yoğun bulunduğu şehir Paris'tir. Fransa dil okulu kabul ve başvuru şartları bulunmamakla birlikte öğrencilerin en çok tercih ettiği dil eğitimi programı Fransızca, yoğun Fransızca ve sınav hazırlık kursları olmaktadır.

Fransa'da Dil Eğitimi Alabileceğiniz Şehirler

Fransa Dil Okulu Fiyatları

Fransa Dil Okulu Fiyatları, genellikle haftalık 200-400 Euro arasında değişir.4 haftalık genel Fransızca kursları ortalama 800-1,600 Euro, 8 haftalık kurslar 1,600-3,200 Euro, 12 haftalık kurslar 2,400-4,800 Euro, 24 haftalık kurslar 4,800-9,600 Euro, 36 haftalık kurslar 7,200-14,400 Euro ve 48 haftalık kurslar ise 9,600-19,200 Euro arasında değişmektedir. Aynı zamanda hafta sayısı arttıkça,birim fiyat genellikle düşer, yani uzun süreli kayıtlar daha ekonomik olabilir.

Okul Program

12

Hafta

24

Hafta

36

Hafta

LSI Paris Genel Fransızca (20) 4080 7560 11340
Yarı Yoğun Fransızca (24) 4680 8880 13320
Yoğun Fransızca (30) 5280 9960 14940
KAPLAN INTERNATIONAL (Lyon) Standart Fransızca 20 3120    
Yoğun Fransızca 25 4080    
Premium Fransızca 30 5120    

Neden Fransa Dil Okulu

Fransa Dil Kursu, Fransızca'nın anavatanında eğitim fırsatı sunarak dil becerilerini hızla geliştirir.

Fransa Dil Okulları, uluslararası öğrencilere sunduğu destek hizmetleri arasında hoş geldin programları, dil seviyemizi ölçmek, oryantasyon turları, akademik danışmanlık, konaklama desteği, sağlık sigortası, sosyal etkinlikler, havaalanı karşılama gibi hizmetler sağlamaktadır.

Fransa’da Dil Okulları, öğrencilerin dil öğrenme sürecini desteklemek için gelişmiş teknolojik kaynaklar sunar. Fransa’da dil okulları sunduğu kaynaklar arasında interaktif beyaz tahtalar, dijital dil laboratuvarları, çevrimiçi öğrenme platformları, dil öğrenme uygulamaları bulunur.

Fransa Dil Eğitimi, sınıf mevcutları genellikle 10-15 öğrenci arasındadır. Küçük sınıf mevcutları, öğrencilerin öğretmenlerden bireysel ilgi görmelerini ve daha fazla etkileşimde bulunmalarını sağlar.

Fransa Dil Okulu, genellikle anadili Fransızca olan ve farklı ülkelerden gelen öğretmenler tarafından yönetilir. Öğretmenlerin büyük çoğunluğu DELF, DALF, TEFL gibi uluslararası tanınmış dil öğretme sertifikalarına sahiptir.Öğrenciler açısından,öğretmenlerin ana dili fransızca olan ülkelerden gelmesi ve sertifikalı olmaları,yüksek kaliteli dil eğitimi almanın garantisidir.

Fransa Dil Okulları, öğrencilere şehir turları, kültürel etkinlikler, spor aktiviteleri, film geceleri,müze ziyaretleri, konser etkinlikleri, spor turnuvaları, hafta sonu gezileri ve dil pratiği kulüpleri gibi sosyal aktiviteler sunmaktadır.

Fransa Dil Okulları, öğrencilerin Fransız dilini öğrenme sürecini desteklemek amacıyla birçok kültürel gezi düzenlemektedir. Fransız kültürü ve tarihi hakkında bilgi sahibi olmalarını amaçlayan bu geziler arasında Paris'teki Louvre Müzesi, Versailles Sarayı, Normandiya sahilleri ve Provence bölgesi gibi tarihi ve kültürel açıdan önemli yerler bulunmaktadır.

Fransa Dil Okulu Vizesi

Fransa Dil Okulu Vizesi, resmi olarak "VLS-TS Étudiant" (Uzun Süreli Öğrenci Vizesi) olarak adlandırılır ve Fransa Konsolosluğu tarafından yönetilir.Fransa dil okulu vize başvurusu için online form doldurulmalı,gerekli belgeler hazırlanmalı ve randevu alınmalıdır.Türkiye’de VFS Global gibi aracı vize merkezleri hizmet vermektedir.Fransa dil okulu vize ücreti, Genellikle kısa süreli Schengen vizesi için 80 Euro,uzun süreli VLS-TS Étudiant vizesi için ise 99 Euro civarındadır.Fransa dil okulu vize başvurusu onaylanma süresi kısa süreli vizeler için 15 iş günü,uzun süreli vizeler için ise 4-6 hafta arasında sonuçlanır.

Fransa Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır

Fransa Dil Okulu Çalışma İzni

Fransa Dil Okulu Çalışma İzni, dil eğitimi sırasında öğrencilere genellikle verilmez.

Fransa Dil Okulu Şartları

Fransa Dil Okulu Şartları, uluslararası öğrenciler vizede onay alabilmesi için sunması gereken gerekli evraklar şunlardır:

 • Pasaport (seyahat dönüşünden itibaren en az 3 ay geçerli ve en az 2 boş sayfası olmalı).
 • Fransa'da bulunan dil okulu tarafından verilmiş kabul mektubu.
 • Fransa vize başvuru formu (eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış).
 • Vize talep dilekçesi (Türkçe, Fransızca veya İngilizce olarak yazılmış).
 • İki adet biyometrik fotoğraf.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • Banka hesap dökümü (maddi durumun yeterliliğini göstermek için).
 • Adli sicil kaydı.
 • İkamet edilecek yerin bilgileri (konaklama rezervasyonu).
 • Seyahat sağlık sigortası (en az 30.000 Euro teminatlı).
 • Vize ücretinin ödendiğine dair belge.

Fransa Sağlık Sigortası

Fransa'da dil eğitimi alırken sağlık sigortası yaptırmak zorunludur. Fransa sağlık sigortası zorunluluğun nedeni, sağlık hizmetlerine erişimin güvence altına alınması ve olası sağlık masraflarının karşılanmasıdır.

Fransa Yaşam Masrafları

Fransa Yaşam Masrafları, aylık olarak konaklama, ulaşım, beslenme ve geçim harcamaları dahil edildiğinde ortalama 1.000-1.500 Euro arasında değişmektedir. Paris, Nice ve Lyon, Yaşam masraflarının en pahalı olduğu üç bölge olarak öne çıkarken, Limoges, Poitiers ve Clermont-Ferrand en ucuz bölgeler arasında yer almaktadır.

🍞 Bir somun ekmek (250 gr)= 0.91€

🥗 1 kilo marul= 1.56€

🥚 Bir düzine yumurta= 3.76€

🍟 1 Kilogram patates= 1.87€

🥗 Bir kilo tavuk kanadı=6.65€

🌯1 kilo soğan= 1.57€

🍏 1 kilogram elma=  2.87€

🍌 1 Kg muz= 1.99€

🧀 1 kilo yerli peynir= 7.23€

🍅 1 Kg domates= 3.64€

☕️Kafeteryada sütlü kahve= 2.91€

🍟 Bir şişe su (0.33l)= 0.86€

🍔Mc Donalds Menüsü= 10.72€

🥤Bir kutu Coca Cola veya Pepsi (0.33l)= 1.71€

🌯Ucuz bir restoranda bir kişilik yemek= 10.91€

🥘İyi bir restoranda iki kişilik yemek= 46.67€

🍊 1 Kg portakal= 1.96€

🍟 Bir litre süt= 1.22€

 

👩‍🏭Fransa'da Ortalama maaş (stopaj ve vergiler uygulandıktan sonra)= 2,700 €

🤵Fransa'da Bir muhasebecinin maaşı= 2,800€

💁Fransa'da Garsonun maaşı= 1,954€

🕺Fransa'da Duvarcı ustası maaşı= 2,200€

👨‍🔬Fransa'da Bir dişçinin maaşı= 5,800€

🧛‍♀️Fransa'da Bir Öğretmen maaşı=2500$

👨‍💻Fransa'da Mimarın maaşı=3,200€

👩‍👧‍👦Fransa'da çocuk bakıcısının maaşı= 1,850€

Fransa Konaklama

Fransa konaklama türleri arasında yurtlar, paylaşımlı daireler, aile yanı konaklama ve özel öğrenci evleri bulunur. Fransa dil okulları konaklama seçeneklerinde öğrenciler, ücretsiz Wi-Fi, yemek planları, temizlik hizmetleri ve sosyal etkinlikler gibi imkanlardan yararlanabilir. Fransa'da öğrenci konaklamalarının aylık ücretleri ortalama 400-800 Euro arasında değişir.Bu ücretlere genellikle su,elektrik ve internet gibi temel hizmetler dahil edilir. Ancak yemek ve kişisel harcamalar dahil değildir.

İletişim Formu

Fransa Ulaşım

Fransa ulaşım seçenekleri arasında Trenler, otobüsler, tramvaylar, metrolar ve bisikletler bulunur. En çok tercih edilen ulaşım aracı trenler (TGV) popülerdir. Trafiğin en yoğun olduğu bölgeler Paris, Lyon ve Marsilya gibi büyük şehirlerdir.En sakin bölgeler ise kırsal alanlardır. Trafik yoğunluğunun en fazla olduğu saatler sabah 7-9 ve akşam 5-7 arasındadır.

Fransa İklimi

Fransa iklimi, dört mevsimin belirgin olarak yaşandığı bir iklimdir. Yazlar genellikle sıcak ve kurak geçerken, kışlar soğuk ve yağışlıdır. En yüksek sıcaklıklar Temmuz ve Ağustos aylarında görülürken, en düşük sıcaklıklar Ocak ve Şubat aylarında kaydedilir. Yaz aylarında ortalama hava sıcaklığı 25-30°C civarındayken, kış aylarında 0-5°C arasındadır. En kurak aylar Temmuz ve Ağustos, en yağışlı aylar ise Ekim ve Kasım'dır. Kar yağışı özellikle dağlık bölgelerde ve kuzey kesimlerde kış aylarında sık görülür. Kar yağışı genellikle Aralık ve Şubat ayları arasında yoğunlaşır.

Fransa'ya Nasıl Gidilir?

Fransa'ya Nasıl Gidilir, Türkiye'den Fransa'ya gitmek için İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi büyük şehirlerden direkt ve aktarmalı uçuşlar mevcuttur. Türkiye'den kalkan uçaklar genellikle Paris Charles de Gaulle, Paris Orly, Lyon-Saint Exupéry, Marsilya Provence ve Nice Côte d'Azur havalimanlarına inmektedir. Türkiye'den Fransa'ya uçakla seyahat süresi, direkt uçuşlarda genellikle 3-4 saat arasında değişmektedir. En çok uçuş yapan havayolu şirketleri arasında Türk Hava Yolları, Pegasus ve Air France bulunmaktadır. Türkiye'den Fransa uçak bileti, sezona ve rezervasyon tarihine bağlı olarak değişmekle birlikte, ortalama olarak 150-500 Euro arasında değişmektedir.

Fransa Türkiye Saat Farkı

Fransa Türkiye Saat Farkı, genellikle 1 saattir. Örneğin, Türkiye'de saat 15:00 iken, Fransa'da saat 14:00'tür.

Fransa Gezilecek Yerler

Fransa gezilecek yerler arasında en popüler olanları şunlardır:

 • Eyfel Kulesi
 • Louvre Müzesi
 • Notre Dame Katedrali
 • Mont Saint-Michel
 • Versailles Sarayı
 • Şanzelize Caddesi
 • D-Day Plajları
 • Côte d'Azur
 • Chamonix
 • Annecy Gölü
 • Strasbourg
 • Bordeaux
 • Cannes
 • Nice
 • Avignon

Fransa Gezilecek Yerler

Fransa Dil Okulu Danışmanlık

Fransa’da dil eğitimi almak isteyen öğrenci adayların KAYZ International ile başvuru yaptığınız taktirde okul başvuru,okul kabul belgelerin getirilmesi,vize evraklarının hazırlanması gibi süreçleri şirketimiz yönetmektedir.KAYZ International yurtdışı eğitim danışmanlık firması olarak Fransa dil okulları kayıt sürecinde ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK hizmeti vermektedir.

Fransa Dil Okulu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İletişim Formu