Yükleniyor...

Menüler

IELTS Sınavı

IELTS (International English Language Testing System) Sınavı, dünya çapında İngilizce dil yeterliliğini ölçmek amacıyla British Council, IDP: IELTS Australia ve Cambridge Assessment English tarafından ortaklaşa yönetilen ve genellikle İngilizce konuşulan ülkelerde eğitim almak, çalışmak veya göç etmek isteyen bireyler tarafından tercih edilen uluslararası bir testtir.

25

oy

IELTS Sınavı Nedir?

IELTS (International English Language Testing System) Sınavı, dünya çapında İngilizce dil yeterliliğini ölçmek amacıyla 1989 yılında ortaya çıkan British Council, IDP: IELTS Australia ve Cambridge Assessment English tarafından ortaklaşa yönetilen ve genellikle İngilizce konuşulan ülkelerde eğitim almak, çalışmak veya göç etmek isteyen bireyler tarafından tercih edilen uluslararası bir testtir.Bu sınav hem çevrimiçi (IELTS Indicator) hem de yüz yüze formatta sunulmaktadır.En yüksek puan 9.0'dur.Sınav her yıl genellikle 48 defa düzenlenir ve 140'tan fazla ülkede geçerli olup, dünya genelinde 11.000'den fazla kuruluş tarafından kabul edilmektedir.Özellikle Birleşik Krallık, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

IELTS Sınav Türleri

IELTS sınavı, IELTS Academic,IELTS General Training,IELTS UKVI,IELTS Life Skills olmak üzere 4 türü bulunmaktadır.Aşağıda IELTS sınav türlerinin yapılış amaçları açıklanmıştır.

IELTS General Training: IELTS General Training, göçmenlik,iş veya lise seviyesinde eğitim almak isteyen adaylar için uygun bir testtir.

IELTS Academic: IELTS Academic, yurtdışında üniversitelere başvurmak veya profesyonel kayıtlarda İngilizce yeterlilik göstermek isteyen adaylar için uygun bir testtir.

IELTS UKVI: IELTS UKVI, Birleşik Krallık vizesi ve göçmenlik işlemleri için İngilizce dil yeterliliğini ölçen bir sınavdır.  

IELTS Life Skills: IELTS UKVI, Birleşik Krallık vizesi ve göçmenlik işlemleri için İngilizce dil yeterliliğini ölçen bir sınavdır.Aile birleşimi, uzatılmış aile vizesi veya vatandaşlık başvurusu yapanlar için uygundur.

IELTS Sınavı

IELTS Sınavı Yapısı

IELTS sınavı dört bölümden oluşmaktadır: Listening,Reading,Writing,Speaking.

IELTS Listening: IELTS listening bölümü dört parçadan oluşur ve toplamda 40 soru içerir. Her bir parça farklı aksan ve konuşma stillerini kapsayan çeşitli konuları içerir. Dinleme süresi 30 dakikadır ve ek olarak cevapları cevap kağıdına geçirmek için 10 dakika daha verilir. Alınması gereken En iyi skor 9.0'dır.

IELTS Reading: IELTS reading bölümü üç parçadan oluşur ve toplamda 40 soru içerir. Her bir parça farklı uzunlukta ve zorlukta metinler içerir. Okuma süresi 60 dakikadır. Metinler akademik veya genel eğitim formatında olabilir. En iyi skor 9.0'dır.

IELTS Writing: IELTS Writing bölümü iki parçadan oluşur ve toplamda 60 dakika süre verilir. İlk parçada 150 kelimelik bir görev tamamlanmalı, ikinci parçada ise 250 kelimelik bir kompozisyon yazılmalıdır. Alınması gereken En iyi skor 9'dur ve bu, üstün yetkinlik seviyesini gösterir.

IELTS Speaking: IELTS Speaking bölümü üç parçadan oluşur ve yaklaşık 11-14 dakika sürer. İlk bölümde genel sorular, ikinci bölümde bir konu hakkında konuşma, üçüncü bölümde ise tartışma yer alır. Toplamda yaklaşık 10-15 soru sorulur. Alınması gereken en iyi skor 9'dur.

IELTS Sınavı Başvuru

IELTS sınavı başvuru için öncelikle resmi IELTS web sitesine girip kayıt olmanız gerekir.Başvuru sırasında sınav merkezini ve tarihini seçmelisiniz.Bu sırada pasaport veya geçerli bir kimlik belgesine ihtiyacınız olacak.Başvuruyu tamamladıktan sonra sınav ücretini ödemeniz gerekecektir.IELTS sınavı başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında sınav tarihleri ve yerleri, kimlik belgesinin geçerliliği, ödeme yöntemleri ve son başvuru tarihleri bulunmaktadır.IELTS sınav başvurusu tamamlandıktan sonra sınav günü ve saatine dair bilgileri içeren onay e-postasını kontrol etmeyi unutmayınız.

IELTS Sınavı Gerekli Belgeler

IELTS sınavına başvururken gerekli olan belgeler şunlardır:

 • Geçerli bir kimlik belgesi (pasaport veya ulusal kimlik kartı)
 • Pasaport/Kimlik Kartının Fotokopisi
 • IELTS sınav ücretinin ödendiğine dair makbuz veya ödeme kanıtı
 • Doldurulmuş IELTS başvuru formu
 • İki Adet Güncel Renkli Fotoğraf
 • Engelli adaylar için gerekli destekleyici belgeler (varsa)
 • Test merkezinin talep edebileceği ek belgeler

IELTS Sınav Merkezleri

Türkiye'deki IELTS sınav merkezleri, özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde yoğunlaşmıştır; ayrıca Antalya, Bursa ve Adana gibi şehirlerde de mevcuttur. Bu merkezler, yüksek nüfus ve öğrenci talebinin karşılanması amacıyla genellikle üniversiteler ve dil okulları tarafından sağlanmaktadır. Aşağıda Türkiye sınırları içerisinde hizmet veren IELTS Sınav Merkezleri’nin bir listesi sunulmaktadır.

Merkezler 

Adresler 

İletişim

İdp IELTS Ankara

Korkutreis, Sezenler Sk. Lozan Apt D:No:2/24 Kat:8, 06430 Çankaya/Ankara

0312 424 1588

Ankara - Bilkent Üniversitesi (Hazırlık öğrencileri ve adayları için)

Üniversiteler, 06800 Çankaya/Ankara

0312 290 1802

İdp IELTS Antalya

Evliya Çelebi Caddesi Remel Plaza No : 23/702, 07010 Muratpaşa/Antalya

0312 424 1588

İdp IELTS İstanbul - Anadolu Yakası - Kadıköy

Kuşdili Caddesi 8 İnşaatçılar İş Hanı Kat:4, 34714 Kadıköy/İstanbul

0212 245 1588

İdp IELTS İstanbul - Avrupa Yakası - Harbiye

Harbiye Mahallesi Cumhuriyet Caddesi Kahan Apartmanı No:40 Kat: 6 Şişli, İstanbul

0212 245 1588

İdp IELTS İstanbul - Avrupa Yakası - Bakırköy

Cevizlik, Ebuzziya Cd. No:29, Istanbul Cevizlik, Ebuzziya Cd. No:29, Istanbul, Bakırköy 341, Bakırköy 34140 Turkey

0212 245 1588

İdp IELTS İzmir

İsmet Kaptan Mah. Kavala Plaza Kat:4 Daire:406 35210 Konak/İzmir

0212 245 1588

IELTS Sınavı Ücreti

IELTS sınavı ücreti 2024 yılı için türüne göre 4.500 - 5160 TL arasındadır.Sınav ödemesini, IELTS'in resmi web sitesinden kredi kartı veya banka havalesi ile yapabilirsiniz.Sınav tarihini değiştirmek isterseniz, sınav tarihinden en az 14 gün önce başvurmanız gerekmektedir ve bu ücret genellikle toplam sınav ücretinin yüzde 25'i kadar olur.Sınavı iptal etmek isterseniz, sınav tarihinden en az 14 gün önce iptali bildirme durumunda ödemenizin %75'i iade edilir. Daha geç iptallerde ise iade yapılmamaktadır. Aşağıda güncel IELTS sınavı ücretini içeren listeyi kontrol edebilirsiniz.

Sınav Türü Ücretler
IELTS Academic 4,500 ₺
IELTS General Training 4,500 ₺
IELTS for UKVI Academic 5,160 ₺
IELTS for UKVI General Training 5,160 ₺
IELTS Life Skills 4,800 ₺

IELTS Sınav Tarihleri

IELTS sınav tarihleri, British Council ve IDP tarafından belirlenir.Türkiye'deki şehirlerde genellikle benzer zamanlarda düzenlenir, ancak bazen şehirler arasında küçük farklılıklar olabilir.IELTS sınav tarihlerini öğrenmek için British Council veya IDP'nin resmi web sitelerini ziyaret edebilir veya doğrudan bu kurumlarla iletişime geçebilirsiniz.Sınav tarihlerini kaçırırsanız, ek kontenjan açılma durumu genellikle olmaz, bu nedenle tarihleri dikkatlice takip etmeniz önemlidir.IELTS sınav tarihleri 2024 yılı için belirlenen test merkezinin lokasyonuna bağlı olarak değişiklik olmakla birlikte aşağıdaki British Council ve IDP tarafından belirlenen sınav tarihlerini inceleyebilirsiniz.

Ay

Türkiye'de İçin IELTS Sınav Tarihleri 2024

Mart

14,16,21,23,28,30

Nisan

4,6,11,13,18,20,25,27

Mayıs

2,4,9,11,16,18,23,25,30

Haziran

1,6,8,13,15,20,22,27,29

IELTS Hazırlığı

IELTS hazırlığı için yeni başlayan adaylar için en önemli 6 öneri şunlardır:

Temel Bilgileri Edinin: IELTS sınavının yapısını, her bölümün (Dinleme, Okuma, Yazma, Konuşma) süresini ve içeriğini öğrenin. Resmi IELTS web sitesindeki kaynakları inceleyin.

Düzenli Çalışma Programı Oluşturun: Her gün belirli bir süreyi IELTS çalışmasına ayırın. Okuma, yazma, dinleme ve konuşma bölümlerine eşit derecede odaklanın.

Kelime Bilginizi Geliştirin: Her gün yeni kelimeler öğrenin ve bunları cümle içinde kullanmaya çalışın. Kelime defteri tutarak öğrendiklerinizi tekrar edin.

Pratik Testler Çözün: Gerçek sınav formatında deneme testleri çözerek zaman yönetimi ve sınav formatına alışın. Yanlışlarınızı analiz ederek eksiklerinizi belirleyin.

Kaynaklardan ve Kurslardan Faydalanın: IELTS hazırlık kitapları, online kurslar ve mobil uygulamalar gibi kaynaklardan yararlanın. Mümkünse profesyonel bir eğitmenle çalışın.

Yurtdışı Dil Eğitimi Desteği: Yurtdışı üniversite giriş sürecinde IELTS skoru yüksek yapamıyorsanız ingilizce öğrenme sürecini hızlandırmak için yurtdışı dil okulları öneriyoruz.KAYZ International yurtdışı eğitim danışmanlığı olarak Amerika dil okulları,Kanada dil okulları,İngiltere dil okulları,Avustralya dil okulları,Malta dil okulları,İrlanda dil okulları,Dubai dil okulları olmak üzere 220 dil okulu anlaşması sayesinde Ücretsiz Danışmanlık hizmeti vermekteyiz.Yurtdışı dil okulu fiyatlarını araştırırken önemli olan nokta okulların ücretlerinden ziyade öğrencilerin kaliteli bir eğitim alarak ingilizce seviyeleri'ni yükseltmektir.

IELTS Kitapları

IELTS sınavı hazırlığı için önerilen en iyi 10 kitap ve avantajlarını listeledik, böylece en etkili IELTS Kitapları ile sınava en iyi şekilde hazırlanabilirsiniz.

 • The Official Cambridge Guide to IELTS: Cambridge tarafından hazırlanmış bu kitap, sınav formatına uygun özgün sorular ve detaylı cevap anahtarları içerir.
 • Cambridge IELTS 1-16: Cambridge University Press tarafından yayınlanan bu seri, her bir kitapta dört tam IELTS sınavı sunar. Gerçek sınav formatına uygunluk açısından mükemmeldir.
 • Barron's IELTS Superpack: Barron’s tarafından hazırlanan bu set, geniş kapsamlı alıştırmalar ve CD'ler ile dinleme pratiği sunar.
 • IELTS Trainer: Cambridge tarafından hazırlanan bu kitap, iki tam deneme sınavı ve detaylı açıklamalar içerir. Öğrenmeyi pekiştirmek için mükemmeldir.
 • Road to IELTS: British Council tarafından sağlanan çevrimiçi bir kaynak olup, interaktif dersler ve pratik testler içerir.
 • Kaplan’s IELTS Prep Plus: Çeşitli pratik testler ve çevrimiçi kaynaklarla birlikte gelir. Kapsamlı inceleme bölümleri ile ünlüdür.
 • Mometrix IELTS Book for General Training and Academic 2021-2022: Güncel bilgiler ve test stratejileri sunar. Örnek sorular ve çözümleriyle desteklenir.
 • Target Band 7: IELTS Academic: Özellikle yüksek puan hedefleyen öğrenciler için tasarlanmıştır. Stratejiler ve ipuçlarıyla doludur.
 • IELTS Practice Tests Plus 2: Pearson tarafından hazırlanan bu kitap, zorlayıcı testler ve detaylı açıklamalarla sınav pratiği yapmanızı sağlar.
 • Collins English for IELTS: Collins serisi, Okuma, yazma, dinleme ve konuşma bölümleri için ayrı ayrı kitaplar sunar. Her beceriye odaklanan detaylı çalışma rehberleriyle doludur.

IELTS Sınav Örneği

Aşağıda en sık sorulabilecek IELTS sınav örneğini bulabilirsiniz.

IELTS Dinleme Bölümü Örnek Sorusu

While a person is speaking in the recording:

"If you want to contact me, it is often difficult for me to be in the office in the morning. You can usually reach me in the afternoon or on the weekends."

 • Question: At what times is Mr. Smith most likely to be in the office?
 1. A) In the morning
 2. B) In the afternoons
 3. C) Weekends
 4. D) Never

Correct Answer: B) In the afternoons

IELTS Okuma Bölümü Örnek Sorusu

Based on the information in the text, decide which of the following statements is true:

"The popularity of electric vehicles is rapidly increasing, contributing to a more sustainable energy consumption."

 • Question: Electric vehicles make energy consumption sustainable.
 1. A) Correct
 2. B) False
 3. C) Not Given in the Text

Correct Answer: A) Correct

IELTS Yazma Bölümü Örnek Sorusu

Task: Write an article in 250 words on the lack of physical activity among young people. Discuss the causes and potential solutions to this problem in your essay.

IELTS Konuşma Bölümü Örnek Sorusu

Examiner: "What is your favorite genre of music and why?"

IELTS 7 Almak

IELTS 7 almak, İngilizce dilinde "iyi kullanıcı" olduğunuzu gösterir. Bu puan, çoğu üniversite ve işveren tarafından kabul edilen yüksek bir seviyedir ve tüm dil becerilerinde (dinleme, okuma, yazma ve konuşma) yeterli olduğunuzu kanıtlar. İşte IELTS 7 almak için 10 tavsiye şunlardır:

 • IELTS hazırlık sürecinizde, sınavın bölümlerini ve formatını ayrıntılı olarak inceleyin.
 • IELTS deneme sınavlarını düzenli olarak çözerek, gerçek sınav deneyimini simüle edin.
 • Öğrenme yaklaşımınızı tanımlayarak, hangi yöntemlerin size daha etkili olduğunu belirleyin.
 • Sınav için gerçekçi hedefler koyun; fakat potansiyelinizin biraz üzerine çıkarak, IELTS 7 almak adına motivasyonunuzu yüksek tutun.
 • Günlük IELTS çalışma rutininizi oluşturarak, dil becerilerinizi geliştirin.
 • IELTS örnek sorularını tanıyarak, sınavda karşılaşabileceğiniz durumlar için hazırlıklı olun.
 • Sınav tarihine yaklaştıkça, çalışma temponuzu arttırarak son bir hamle yapın.
 • IELTS hazırlık sürecinizde, İngilizce metinlerle sıkça karşılaşın; bu sayede okuma yeteneğinizi geliştirin.
 • Her gün, en az 30 dakika boyunca, konuşma becerinizi geliştirmek adına yüksek sesle İngilizce pratik yapın.
 • Dilinizi geliştirmek için İngilizce podcast'leri dinleyerek ve TV programlarını takip ederek farklı aksanları ve ifadeleri tanıyın.

IELTS Sınav Sonuçları

IELTS sınav sonuçları, sınav tarihinden itibaren 13 gün sonra açıklanmaktadır. Sonuçlar, IELTS'in resmi web sitesi üzerinden çevrimiçi olarak erişilebilir. Ayrıca, sınava girdiğiniz test merkezinden de basılı olarak sonuç belgenizi alabilirsiniz. Ayrıca, posta yoluyla da gönderilebilmektedir. Online sonuçlar, sınavın yapıldığı günün sonrasında erişilebilir hale gelir ve adaylar, sınav merkezlerinden veya posta ile gelen sonuç belgelerini kullanarak resmi işlemlerini gerçekleştirebilirler.

IELTS Puan Hesaplama

IELTS sınavında alınabilecek puanlar 1 ile 9 arasında olup, yarım puan aralıkları da bulunmaktadır. Dört ana bölüm (Dinleme, Okuma, Yazma, Konuşma) üzerinden değerlendirilen bu puanlar, adayın İngilizce dilindeki yeterliliğini gösterir. Her bir bölümde alınan puanların ortalaması, genel puanı belirler. IELTS Puan Hesaplama, tam (örn. IELTS 5.0, IELTS 6.0, IELTS 7.0) ve yarım bant (örn. IELTS 5.5, IELTS 6.5, IELTS 7.5) şeklinde olabilir ve IELTS puanlama sistemi tam anlamıyla kavramak, sınavın nasıl değerlendirildiğini daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

IELTS Kabul Eden Üniversiteler

IELTS sınavını dünya genelinde birçok üniversite kabul etmektedir ve işte bazı önde gelen IELTS Kabul Eden Üniversiteler şunlardır:

ÜNİVERSİTELER ÜLKELER
Sussex Üniversitesi İngiltere
Bangor Üniversitesi İngiltere
Dublin Teknoloji Üniversitesi İrlanda
National University of Ireland İrlanda

Kopenhag Üniversitesi

Danimarka
Tallinn Üniversitesi Danimarka
Helsinki Üniversitesi Danimarka
Florida Eyalet Üniversitesi Amerika
Hawaii Üniversitesi Amerika
Miami Üniversitesi Amerika
Bond Üniversitesi Avustralya
Charles Darwin Üniversitesi Avustralya
Curtin Üniversitesi Avustralya
Deakin Üniversitesi Avustralya

Viyana Üniversitesi

Avusturya
Viyana Teknik Üniversitesi Avusturya
Brüksel Özgür Üniversitesi Almanya
Charles Üniversitesi Çekya

Acadia University

Kanada
Ottawa Üniversitesi Kanada
Victoria Üniversitesi Kanada
Zagreb Üniversitesi Hırvatistan
Leiden Üniversitesi Hollanda
Twente Üniversitesi Hollanda
Granada Üniversitesi İspanya
Jönköping Üniversitesi İsveç
Cenevre Üniversitesi İsviçre
Zürih Üniversitesi İsviçre
Bologna Üniversitesi İtalya
Debrecen Üniversitesi Macaristan
Budapeşte Metropolitan Üniversitesi Macaristan
IBS International Business School Macaristan
Varşova Teknoloji Üniversitesi Polonya
Gdansk Üniversitesi Polonya

IELTS Geçerlilik Süresi

IELTS Geçerlilik Süresi,sınav tarihi itibariyle 2 yıl süreyle geçerli kabul edilmektedir.Bu süre zarfında, başvuru yapacağınız üniversite veya kurumlar tarafından kabul edilir.İki yılın sonunda, skoru yeniden geçerli kılmak için tekrar sınava girmeniz gerekmektedir.Örneğin; 20 Mayıs 2024 tarihinde IELTS sınavına katılmış olan bir bireyin sınav sonuçları, 20 Mayıs 2026 tarihine dek geçerliliğini korumaktadır.

IELTS TOEFL Farkı

IELTS TOEFL Farkı gösteren bir tablo aşağıda yer almaktadır.iki sınav arasındaki temel farkları daha detaylı bir şekilde öğrenmek için belirtilen karşılaştırma tablosunu inceleyebilirsiniz.

Seçenekler

IELTS

TOEFL

Kabul Edilen Üniversiteler

140 ülkede 10.000'den fazla

150 ülkede 11.000'den fazla

Test Ücretleri

149$

185$

Test Modu

Bilgisayar Tabanlı Test veya Kağıt Tabanlı Test

İnternet Tabanlı Test (iBT) veya Kağıt Tabanlı Test (PBT)

Sınav Yapısı

  Dört bölüm
.Dinleme
.Okuma
.Konuşuyorum
.Yazı

 Üç veya dört bölüm
.Dinleme
.Okuma
.Konuşma (yalnızca iBT'de)
.Yazı

Test Kayıt Süresi

Sınav tarihinden en fazla 3 ay önce; sınav tarihinden en az 1 hafta önce

Sınav tarihinden 60-80 gün önce

Puanlar

Her becerideki puanlara dayalı olarak 0 ila 9 arasında bir ölçekte bant puanı

Puan - 0 ila 120 arasında bir ölçekte

Sınav Süresi

2 saat 45 dakika

2 ½ saat – PBT 3 saat – iBT

Sonuçlar

3 - 13 gün

6 -10 gün

IELTS Sınavı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İletişim formu

Diğer Uluslararası Sınavlar

IELTS UKVI Nedir
IELTS UKVI Nedir
IELTS UKVI, İngiltere vizesi ve göçmenlik başvuruları için gerekli olan İngilizce dil yeterliliğini...
IELTS Sınavı
IELTS Sınavı
IELTS (International English Language Testing System) Sınavı, dünya çapında İngilizce dil yeterliliğ...
ÖSD Sınavı
ÖSD Sınavı
ÖSD Sınavı (Österreichisches Sprachdiplom Deutsch), Almanca dil yeterliliğini ölçmeyi amaçlayan ulus...
MCAT Sınavı
MCAT Sınavı
MCAT (Medical College Admission Test), tıp fakültelerine başvuran adayların bilimsel bilgi ve eleşti...
LSAT Sınavı
LSAT Sınavı
LSAT, hukuk fakültelerine başvuran öğrencilerin akademik yeteneklerini ölçmek amacıyla kullanılan ve...
LNAT Sınavı
LNAT Sınavı
LNAT (Law National Aptitude Test), hukuk alanında lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin başvurul...
IMAT Sınavı
IMAT Sınavı
IMAT Sınavı (International Medical Admissions Test), İtalya'da tıp fakültelerine giriş başvurularınd...
GRE Sınavı
GRE Sınavı
GRE (Graduate Record Examination) Sınavı, yüksek lisans ve doktora programlarına başvuru yapmak iste...
Goethe Sınavı
Goethe Sınavı
Goethe Sınavı, Almanca dil yeterliliğini belgelemek amacıyla Goethe Enstitüsü tarafından düzenlenen...
GMAT Sınavı
GMAT Sınavı
GMAT Sınavı (Graduate Management Admission Test), işletme ve yönetim alanlarında lisansüstü programl...
DELF Sınavı Ve DALF Sınavı Hakkında Genel Bilgiler
DELF Sınavı Ve DALF Sınavı Hakkında Genel Bilgiler
DELF (Diplôme d'Études en Langue Française) Sınavı ve DALF (Diplôme Approfondi de Langue Française)...
CELI Sınavı
CELI Sınavı
CELI sınavı, Perugia Üniversitesi Dil Değerlendirme ve Sertifikasyon Merkezi (CVCL) tarafından yürüt...
CILS Sınavı
CILS Sınavı
CILS Sınavı (Certificazione di Italiano come Lingua Straniera), İtalyanca dil yeterliliğini ölçmek a...
ACT Sınavı
ACT Sınavı
ACT Sınavı, 1959'da Everett Franklin Lindquist tarafından geliştirilen ve University of Iowa tarafın...
CAE Sınavı
CAE Sınavı
CAE (Cambridge English: Advanced) Sınavı, öğrencilerin İngilizce yeterlilik düzeyini C1 seviyesinde...
Duolingo Nedir
Duolingo Nedir
Duolingo English Test (DET), İngilizce dil yeterliliğini ölçmek ve dünya genelinde eğitim kurumların...

Arayın Whatsapp