İngilizce Seviyeleri

Dünya genelinde kabul görmüş bir standart olarak, bireylerin İngilizce dil yeterlilik seviyelerini belirlemek için kullanılan CEFR (Common European Framework of Reference for Languages) İngilizce seviyeleri şunlardır: A1, A2, B1, B2, C1 ve C2.

İngilizce dil değerlendirmesi için en yaygın kullanılan programlar arasında IELTS (International English Language Testing System) ve TOEFL (Test of English as a Foreign Language) bulunmaktadır. Bu sınavlar, bireylerin dil yeterlilik seviyelerini ölçmek ve uluslararası kabul görmüş bir sertifika elde etmek için kullanılan önemli araçlardır.

Modern İngilizce dil kitapları ve dil okulları, bu seviyeleri yaygın bir şekilde kullanmaktadır. Özgeçmişlerde (CV), Avrupa Dil Pasaportu (Europass CV) ve diğer dil seviyesi referanslarında, CEFR seviyelerinin kullanılması önerilir. Aşağıda, İngilizce seviyelerini tanımlayan CEFR açıklamalarını, anlamlarını ve diğer küresel İngilizce değerlendirme programlarıyla yaklaşık eşdeğerlerini bulabilirsiniz:

Seviye Kur Adı CEFR Sınavlar
0 Beginner – Başlangıç Seviye A1  
1 Elementary – Orta Altı Seviye A2 ARELS
2 Pre-Intermediate – Orta Seviye B1 KET
3 Intermediate – Orta Üstü Seviye B2 PET, YDS
4 Upper-Intermediate – İleri Seviye C1 FCE, Proficiency
5 Advanced –Profesyonel Seviye C2 TOEFL,CAE, IELTS,DUOLINGO

A1 İngilizce Seviyesi

A1 İngilizce Seviyesi, temel günlük dil kullanımını kavrar ve basit ihtiyaçlarına yönelik ifadeleri tanır. Kendi hakkında ve çevresindeki kişiler hakkında temel bilgileri paylaşabilir. Ancak etkin iletişim için konuşulan dili yavaş ve açık şekilde dinlemeye ihtiyaç duyar.

A2 İngilizce Seviyesi

A2 İngilizce Seviyesi, genel ilgi alanlarına dair cümleleri ve ifadeleri anlama kapasitesine sahiptir. Rutin ve tanıdık konularda basit bilgi alışverişini gerçekleştirebilirler. Kişisel geçmişleri ve çevreleri hakkında temel tanımlamalar yapabilirler.

B1 İngilizce Seviyesi

B1 İngilizce Seviyesi, iş ve eğitim gibi ortamlarda sıkça karşılaşılan konuların anahtar bilgilerini anlayabilirler. İngilizce konuşulan bölgelerde seyahat ederken temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek iletişim becerisine sahiptirler. Ayrıca, kişisel deneyimler ve planlar hakkında açıklayıcı bilgi verebilirler.

B2 İngilizce Seviyesi

B2 İngilizce Seviyesi, teknik içerikli tartışmalardan genel konulara kadar geniş bir yelpazede anlama yeteneğine sahiptir. Anadil olarak İngilizce konuşanlarla rahatlıkla etkileşimde bulunabilirler. Ayrıca, detaylı yazılı içerik üretebilir ve bir konunun farklı yönlerini analitik bir şekilde tartışabilirler.

C1 İngilizce Seviyesi

C1 İngilizce Seviyesi, geniş ve karmaşık metinleri derinlemesine anlama yeteneğine sahip olup, bu bilgileri etkili bir şekilde ifade edebilirler. Hem sosyal hem de profesyonel ortamlarda dili esnek ve etkili bir şekilde kullanabilirler. Yazılı anlatımda yüksek düzeyde yapılandırma ve bağlama yeteneği gösterirler.

C2 İngilizce Seviyesi

C2 İngilizce Seviyesi, dilin en üst yeterlilik seviyesidir. Bu seviyedeki bireyler, duydukları veya okudukları her şeyi derinlemesine anlama yeteneğine sahiptir. Karmaşık bilgileri özetleyebilir ve dildeki en ince ayrıntılara kadar kendilerini rahatça ifade edebilirler.

İletişim formu