SAT Sınavı Nedir?

SAT (Scholastic Assessment Test) Sınavı, Başta Amerika üniversiteleri'ne giriş başvurularında adayların akademik yeterliliklerini ölçmek amacıyla 1926 yılında College Board tarafından oluşturulan ve yönetilen uluslararası kabul gören bir sınavdır.İlk olarak Educational Testing Service (ETS) tarafından uygulanan sınav, günümüzde hem online hem de yüz yüze formatlarda yapılabilmektedir. SAT sınavında en iyi skor 1600'dür.SAT, dünya genelinde birçok ülkede geçerli olup, 85'ten fazla ülkedeki üniversiteler tarafından kabul edilmektedir.

SAT Sınavı

SAT Sınavı Soruları ve Yapısı

SAT sınavı soruları dört ana bölümden oluşur: Okuma, Yazma ve Dil, Matematik (Hesapsız ve Hesaplı) ve isteğe bağlı olarak Makale. Toplamda 154 soru içerir. Okuma bölümü 52 soru, Yazma ve Dil bölümü 44 soru, Matematik bölümü 58 soru içerir. Her soru yaklaşık 10 puan değerindedir. Sınavın toplam süresi 180 dakikadır (3 saat). Eğer Makale bölümü seçilirse, sınav süresi 50 dakika daha eklenir ve toplam süre 230 dakika olur.SAT sınavı soruları ve yapısı hakkında detaylı bilgi almak için belirttiğimiz tabloyu incelemenizi öneririz.

Bölüm Alt bölüm Konular Soru Sayısı Zaman (Dk) Skor Aralığı
Kanıta Dayalı Okuma Ve Yazma – Okuma Testi
– Yazma ve Dil Testi
Anlam Çıkarma, Sözcük Anlamları, Kanıta Dayalı Sorular, Bilgi Grafiklerini Anlama,Yazma ve Dil: Dilbilgisi, Noktalama İşaretleri, Cümle Yapısı, Stil ve Akıcılık – 52
– 44
– 65
– 35
200-800
Matematik – Hesap Makinesi ile Matematik
– Hesap Makinesi olmadan Matematik
Kalıcı Matematik Bilgisi, Problem Çözme ve Veri Analizi, Pasaj Tabanlı Matematik Soruları, Gelişmiş Matematik Konuları, Trigonometri – 38
– 20
– 55
– 25
200-800
Toplam 154 180 400-1600

SAT Başvuru

SAT başvuru yapmak için College Board’un resmi web sitesi olan collegeboard.org üzerinden hesap oluşturmalısınız. Hesap oluşturduktan sonra sınav tarihini ve test merkezini seçerek başvuru sürecini başlatabilirsiniz. Kişisel bilgilerinizi doğru ve eksiksiz girmeniz, sınav tarihini ve yerini dikkatlice seçmeniz önemlidir. Sınav ücretini kredi kartı veya diğer ödeme yöntemleri ile ödeyerek kaydınızı tamamlamalısınız. Başvurunuzu tamamladıktan sonra, sınav hazırlık materyallerine ulaşmak için aynı platformu kullanabilirsiniz. Geçerli kimlik belgesi ve sınav günü gerekli belgeleri yanınızda bulundurmayı unutmayın.

SAT Sınavı Gerekli Belgeler

SAT sınavı başvuru yaparken gerekli olan belgeler şunlardır:

 • Geçerli bir kimlik (pasaport veya ulusal kimlik kartı)
 • Güncel vesikalık fotoğraf
 • Onaylı SAT Kabul Belgesi
 • Öğrenci numarası (eğer mevcutsa)
 • Kayıt onay e-postası (isteğe bağlı)
 • Okul bilgileri (okul kodu ve isim)
 • İletişim bilgileri (e-posta adresi ve telefon numarası)
 • Ödeme bilgileri (kredi kartı veya banka kartı)

SAT Sınavına Kimler Girebilir

SAT sınavına kimler girebilir sorusuna cevap vermek gerekirse üniversite eğitimi almak isteyen lise öğrencileri, mezunlar ve GED (Genel Eğitim Geliştirme) belgesine sahip olanlar katılabilir. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri'ndeki üniversitelere başvurmak isteyen öğrenciler için gereklidir. Ayrıca, yurt dışında eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler de bu sınavı tercih edebilir. Yaş sınırlaması olmamakla birlikte, genellikle 11. ve 12. sınıf öğrencileri sınava girer. Herhangi bir ön koşul veya özel gereksinim bulunmamaktadır.

SAT Sınav Merkezleri

SAT sınav merkezleri başta İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere çeşitli büyük şehirlerde bulunmaktadır. En yoğun olan şehirler İstanbul ve Ankara'dır. İstanbul, özellikle uluslararası eğitim başvurularının yoğun olduğu bir merkez olarak öne çıkar. Ankara ise başkent olması ve öğrenci yoğunluğu nedeniyle sık tercih edilen bir sınav merkezidir. İzmir sıklıkla tercih edilen diğer şehirler arasındadır.SAT sınav merkezleri hakkında daha detaylı bilgi almak için College Board'un resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.Aşağıda, Türkiye'deki SAT sınav merkezleri'nin bir listesi bulunmaktadır.

SAT Sınav Merkezleri Şehirler
Amerikan Kolej Enstitüsü İzmir
Tarsus Amerikan Okulu Mersin
Bilkent Erzurum Labaratuvar Lisesi Erzurum
Fatih Koleji Kocaeli
Özel Servergazi Anadolu ve Fen Lisesi Denizli
Abdullah Gül Üniversitesi Kayseri
Bilkent Üniversitesi Ankara
Ted Ankara Koleji Ankara
St Georg Austrian College İstanbul
Özel Oğuzkaan Koleji İstanbul
Hisar Okulları İstanbul
Ted Bursa Koleji Bursa

SAT Sınav Ücreti

SAT sınav ücreti 2024 yılı için 60 USD'dir. Sınav ödemesi, kredi kartı, PayPal veya uluslararası para transferi ile yapılabilir. Sınav tarihini değiştirmek isterseniz, 30 USD ek ücret ödersiniz. Sınavı iptal etmeniz durumunda, 30 USD'lik bir kesinti uygulanır ve kalan miktar iade edilir. SAT sınav ücreti ödeme işlemleri, College Board'un resmi web sitesi üzerinden yapılmaktadır.

SAT Sınavı Tarihleri

SAT sınav tarihleri genellikle Mart, Mayıs, Ağustos, Ekim ve Aralık aylarında yapılır ve Türkiye’deki tüm şehirlerde aynı tarihlerde uygulanır. Sınav tarihleri, College Board tarafından belirlenir ve yıl boyunca sabit tarihlerde yapılır. Sınav tarihlerini öğrenmek için College Board'un resmi web sitesini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Eğer belirlenen sınav tarihlerini kaçırırsanız, ek kontenjan açılması mümkün olmayabilir, bu yüzden erken kayıt yapmanız önemlidir.Bu bilgiler doğrultusunda, sınav tarihlerini planlamalı ve başvurularınızı zamanında yapmalısınız.SAT sınav tarihleri 2024 yılı için belirlenen test merkezinin lokasyonuna bağlı olarak değişiklik olmakla birlikte aşağıdaki College Board tarafından belirlenen sınav tarihlerini inceleyebilirsiniz.

Sınav Tarihi Ön Başvuru Tarihi Son Başvuru Tarihi Geç Kayıt Son Tarihi Değişiklik ve Düzenli İptal Son Tarihi
1 Haziran 2024 1 Nisan 2024 4 Mayıs 2024 11 Mayıs 2024 25 Mayıs 2024
24 Ağustos 2024 1 Haziran 2024 27 Temmuz 2024 3 Ağustos 2024 17 Ağustos 2024
5 Ekim 2024 1 Ağustos 2024 7 Eylül 2024 14 Eylül 2024 28 Eylül 2024
2 Kasım 2024 1 Eylül 2024 5 Ekim 2024 12 Ekim 2024 26 Ekim 2024
7 Aralık 2024 1 Ekim 2024 9 Kasım 2024 16 Kasım 2024 30 Kasım 2024

SAT Sınavı Hazırlık

SAT sınavı hazırlık yapmak isteyen yeni başlayan adaylar için en önemli 6 öneri şunlardır::

 • Temel Bilgileri Öğrenin: SAT sınavının yapısını ve içeriğini öğrenin. Hangi bölümlerden oluştuğunu ve her bölümün kaç soru içerdiğini bilmek, hazırlık sürecinde size rehberlik edecektir.
 • Düzenli Çalışma Planı Oluşturun: Haftalık bir çalışma planı hazırlayarak her gün belirli bir süre çalışın. Bu, dil, matematik ve okuma becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.
 • Kaynaklardan Faydalanın: SAT için özel olarak hazırlanmış kitaplar, online kurslar ve uygulamalardan yararlanın. Resmi College Board kaynakları ve Khan Academy gibi ücretsiz platformlar oldukça faydalıdır.
 • Deneme Sınavları Yapın: Gerçek sınav koşullarında deneme sınavları yaparak sınav formatına alışın. Zaman yönetimi becerilerinizi geliştirmek için bu çok önemlidir.
 • Eksiklerinizi Belirleyin ve Üzerine Çalışın: Deneme sınavları ve pratik testlerle zayıf olduğunuz alanları tespit edin. Bu alanlara özel çalışmalar yaparak eksiklerinizi giderin.
 • Yurtdışı Dil Eğitimi Önerisi: Eğer SAT sınavında yüksek bir puan alamıyorsanız, ingilizce öğrenme sürecini hızlandırmak için yurtdışı dil okulları düşünebilirsiniz. KAYZ International Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak, Amerika dil okulları,Kanada dil okulları, İngiltere dil okulları,Avustralya dil okulları,Malta dil okulları,İrlanda dil okulları ve Dubai dil okulları gibi ülkelerde dil eğitimi alabileceğiniz okullar için ücretsiz danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Yurtdışı dil okulu fiyatlarını araştırırken önemli olan nokta okulların ücretlerinden ziyade kaliteli bir eğitim alarak ingilizce seviyeleri yükseltmektir.

SAT Kitapları

SAT sınavı hazırlık aşamasında, adayların sınavın yapısını, içeriğini ve gerektirdiği stratejik yaklaşımları tam anlamıyla kavramalarına yardımcı olacak bazı önemli kaynaklar bulunmaktadır.SAT sınavı hazırlığı için önerilen en iyi 20 kitap listeledik, böylece en etkili SAT Kitapları ile sınava en iyi şekilde hazırlanabilirsiniz.

 • The Official SAT Study Guide
 • Barron's SAT
 • Kaplan SAT Prep Plus
 • Princeton Review SAT Premium Prep
 • SAT Prep Black Book
 • McGraw-Hill Education SAT Elite
 • Ivy Global's SAT Guide
 • Kallis' SAT Pattern Strategy
 • College Board's Official SAT Subject Test in Mathematics Level 1 Study Guide
 • Jang's SAT 800 Math Workbook
 • Erica Meltzer's The Critical Reader
 • Mike Barrett's SAT Math Advanced Guide and Workbook
 • PWN the SAT: Math Guide
 • SAT Prep by Magoosh
 • Gruber's Complete SAT Guide
 • Kaplan SAT Subject Test Mathematics Level 2
 • Barron's SAT Subject Test in Physics
 • The College Panda's SAT Math
 • Ultimate Guide to the Math SAT by Richard Corn
 • SAT Vocabulary by Manhattan Prep

SAT Sınav Sonuçları

SAT sınav sonuçları, sınav tarihinden yaklaşık üç hafta sonra açıklanır ve College Board'un resmi web sitesi üzerinden erişilebilir. Sonuçlarınızı öğrenmek için collegeboard.org adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra, sınav sonuçlarınıza online olarak ulaşabilirsiniz.

SAT Sınavında Yapılan Değişiklikler

Son yıllarda SAT sınavında önemli değişiklikler yapıldı. Sınav artık daha fazla okuma ve yazma becerisi odaklıdır, zorlu kelime bilgisi soruları kaldırılmıştır. Matematik bölümü için hesap makinesi kullanımı belirli bölümlerle sınırlandırılmıştır.Sınav süresi kısaltılmış ve puanlama sistemi 2400'den 1600'e düşürülmüştür.Ayrıca, kağıt yerine dijital formatın yaygınlaşması ve artık Makale bölümünün zorunlu olmaması gibi yenilikler de eklenmiştir. Bu değişiklikler, sınavın daha erişilebilir ve öğrenci dostu olmasını hedeflemektedir.

SAT 1 ve SAT 2 Arasındaki Farklar

SAT 1 ve SAT 2 arasındaki temel fark, sınavların odaklandığı konulardır. SAT 1, genel üniversiteye giriş sınavı olarak bilinir ve Okuma, Yazma ve Dil, Matematik (Hesapsız ve Hesaplı) bölümlerinden oluşur. Toplamda 154 soru içerir ve isteğe bağlı bir Makale bölümü vardır. SAT 2 ise konu bazlı testlerdir ve belirli derslerde (Matematik, Fen Bilimleri, Tarih, Dil vb.) bilgi ölçer. Her SAT 2 testi 1 saat sürer ve her biri belirli bir konuya odaklanır. Üniversiteler, genellikle SAT 1 sonuçlarını genel kabul için kullanırken, SAT 2 sonuçları belirli programlara girişte veya burs değerlendirmelerinde dikkate alınabilir.

SAT

SAT ACT Farkı

SAT ve ACT arasındaki en önemli farklar şunlardır:

 • SAT sınav, Evidenced-Based Reading (Kanıta Dayalı Okuma), Writing (Yazma) ve Matematik olmak üzere üç temel bölümden oluşur. Ek olarak, adaylar isteğe bağlı olarak bir kompozisyon yazma bölümünü de tamamlayabilirler.ACT sınavı, İngilizce, Matematik, Okuma ve Fen Bilimleri bölümleri ile tanımlanır. Benzer şekilde, adaylar isteğe bağlı bir yazma bölümünü de tamamlayabilirler.
 • SAT Toplamda yaklaşık 3 saat sürer; fakat ek yazma bölümü eklenirse süre 3 saat 50 dakikaya çıkar.ACT Bu sınav 2 saat 55 dakika sürmektedir; isteğe bağlı yazma bölümü dahil edildiğinde süre 3 saat 35 dakika olur.
 • SAT Matematik bölümünde sadece belirli sorular için hesap makinesi kullanımına izin verilmektedir.ACT Matematik bölümündeki tüm sorularda hesap makinesi kullanımına izin verilmektedir.
 • SAT 400 ile 1600 arasında değişen bir puan skalasında değerlendirilir.ACT Bireysel bölümler için 1-36 arasında puanlar verilir ve bu puanların ortalaması genel puanı oluşturur.
 • SAT Amerika'nın doğu ve batı kıyılarında daha yaygın bir şekilde tercih edilmektedir.ACT Orta-batı ve güney bölgelerinde bu sınav daha popülerdir.

SAT Kabul Eden Üniversiteler

SAT kabul eden üniversiteler arasında Amerika Üniversiteleri başta olmak üzere Kanada Üniversiteleri,Avustralya Üniversiteleri,İngiltere Üniversiteleri yer alır.işte bazı önde gelen SAT Kabul Eden Üniversiteler şunlardır:

 • Notre Dame Üniversitesi
 • Ohio Eyalet Üniversitesi
 • Oklahoma Eyalet Üniversitesi
 • Oregon Üniversitesi
 • Pace Üniversitesi
 • Pepperdine Üniversitesi
 • Pittsburgh Üniversitesi
 • Portland Eyalet Üniversitesi
 • Princeton Üniversitesi
 • Purdue Üniversitesi
 • Rhode Island Üniversitesi
 • Richmond Üniversitesi
 • Rochester Üniversitesi
 • Acadia University
 • Alberta Üniversitesi
 • Algoma University
 • Ambrose University
 • Bishop University
 • Brandon University
 • Burman University
 • Cambrian University
 • Canadian Mennonite University
 • Cape Breton University
 • Adelaide Üniversitesi
 • Avustralya Katolik Üniversitesi
 • Avustralya Ulusal Üniversitesi
 • Batı Avustralya Üniversitesi
 • Batı Sidney Üniversitesi
 • Bond Üniversitesi
 • Canberra Üniversitesi
 • Carnegie Mellon Üniversitesi
 • Charles Darwin Üniversitesi
 • Charles Sturt Üniversitesi
 • Curtin Üniversitesi
 • Deakin Üniversitesi
 • Edith Cowan Üniversitesi
 • Federasyon Üniversitesi Avustralya
 • Flinders Üniversitesi
 • Manchester Üniversitesi
 • Cambridge Üniversitesi
 • Oxford Üniversitesi

SAT Sınavı Geçerlilik Süresi

SAT Sınavı Geçerlilik Süresi, sınav tarihinden itibaren beş yıl olup, üniversiteler beş yıldan daha eski skorları kabul etmeyebilir. Bu nedenle, başvuru yapmayı planladığınız üniversitenin skor geçerlilik politikalarını kontrol etmek önemlidir.

SAT Sınavı Zor Mu

SAT sınavı zor mu sorusuna cevap vermek gerekirse bazı öğrenciler için olabilir çünkü okuma, yazma ve matematik konularını içerir ve zaman yönetimi gerektirir, ancak düzenli çalışmayla ve doğru stratejilerle başarı sağlanabilir, hazırlık kaynakları ve deneme sınavları, sınavın zorluk seviyesini aşmada yardımcı olabilir.

SAT Sınavı Sıkça Sorulan Sorular

İletişim formu