Work and Travel Sıkça Sorulan Sorular
İçindekiler

Work And Travel Sıkça Sorulan Sorular Nelerdir?

Work and Travel ne zaman başlıyor?

Work and Travel programın başlangıç tarihi, tarafımızca belirlenmektedir. Akademik takviminize bağlı olarak okulunuzun sona erdiği tarihten hemen sonra katılımınız önerilmektedir. Türkiye'deki üniversitelerin genellikle Haziran ayında sonlandığı dikkate alındığında, birçok öğrenci bu ay içerisinde programlarına dahil olmaktadırlar. Türk öğrenciler için mümkün olan en erken başlangıç tarihi, eğer akademik takvim izin veriyorsa 15 Mayıs'tır ve en geç 1 Ekim tarihine kadar program dahilinde çalışma imkânı bulunmaktadır. Erken kayıt avantajlarından yararlanarak programa dahil olma fırsatı sunulmaktadır. Türkiye, global ölçekte Work And Travel vize alımında öne çıkan bir ülke olduğundan, sınırlı kontenjanların bulunduğunu ve genellikle Mart ayından itibaren Türkiye'de yer alan güvenilir acentelerdeki DS-2019 formu kontenjanlarının tükendiğini göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Work and Travel Erken başvuru neden önemlidir?

Erken kayıt avantajı sayesinde, işlem süreçleriniz diğer öğrencilere kıyasla daha hızlandırılmış bir şekilde gerçekleştirilecektir. Bu sayede, Work And Travel işlerine daha öncelikli bir şekilde yerleştirilme şansınız artar. Work And Travel vize mülakatına daha hızlı bir zaman diliminde alınacak, bu da uçuş planlamanızı daha erken bir tarihte yapmanıza olanak tanır. Bununla birlikte, erken kayıt sürecinde sunulan program ücreti indirimlerinden de maksimum seviyede yararlanma imkanınız olacaktır.

Work and Travel icin ingilizce seviyesi nedir?

Programın etkili bir şekilde tamamlanabilmesi için katılımcının en az orta seviye bir İngilizce konuşma becerisine sahip olması beklenmektedir.

Work and Travel programı için ingilizcemin yeterli olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Kayıt süreci esnasında, danışmanlarımızın gerçekleştireceği sözlü mülakat ile İngilizce dil seviyenizin program için uygun olup olmadığı değerlendirilecektir.

Work and travel için not ortalaması ne kadar olmalıdır?

Work And Travel programına başvuru için öğrencilerin genel not ortalamasının en az 2,00 olması tavsiye edilmektedir.

Work and Travel Programının bana maliyeti ne olacaktır?

Katılımcının yanına alması önerilen cep harçlığı dâhil, programın toplam maliyeti yaklaşık olarak 3500 $ ile 4000 $ arasında değişiklik gösterecektir.

Work and Travel programında ikinci bir işte çalışabilir miyim?

Katılımcılar, sponsorun belirlemiş olduğu iş pozisyonlarında çalışma hakkına sahiptir. Ancak ikinci bir işte çalışmayı planlıyorsanız, bu konuda sponsorunuza önceden detaylı bilgi vermeniz gerekmektedir.

Work and Travel programında arkadaşımla aynı yerde çalışabilir miyim?

Work and Travel programı kapsamında arkadaşınızla aynı iş yerinde çalışma imkanınız bulunmaktadır. Ancak, alacağınız iş pozisyonları farklılık gösterebilir.

Türkiye’deki ehliyetim ile Amerika da araba kullanabilir miyim?

Birçok eyalette Türkiye'den alınan ehliyetle araç kullanma hakkınız bulunmaktadır. Fakat bazı eyaletlerdeki kurallar farklılık gösterebilir, bu nedenle seyahat etmeden önce ilgili eyaletin trafik kurallarını kontrol etmeniz önerilir.

Work and Travel programında yaptığım masrafları çıkarır mıyım?

Work and Travel programı, Amerika'da ekonomik bir yaşam sürdürebilmeniz için en uygun alternatiftir. Kazanacağınız miktara göre masraflarınızı çıkarmanız mümkündür. Birçok öğrenci, programın maliyetini karşılamış, ek olarak alışveriş yapabilmiş ve Amerika'nın önemli bölgelerini ziyaret edebilmiştir.

Work and Travel programında hangi işlerde görev alabilirim?

Work and Travel programı kapsamında görev alabileceğiniz iş pozisyonları İngilizce dil seviyenize göre değişiklik gösterebilir. Popüler iş alanları şunlardır:

  • Eğlence Parkları
  • Cankurtaranlık Pozisyonları
  • Otel İş Pozisyonları
  • Marketler ve Mağazalar

Hazırlık okuyanlar work and travel yapabilir mi?

Hazırlık sınıfında eğitim gören öğrenciler, Work and Travel programına başvuru yapabilirler.

İki yıllık bölümlerde okuyan öğrenciler Work and Travel programına katılabilir mi?

Ön lisans programında okuyan öğrencilerin Work And Travel programına katılmaları mümkündür. Ancak, mesleki eğitim programlarından gelen öğrenciler için vize alma olasılığı daha azdır. Bu öğrencilerin katılımı için aldıkları eğitimin dikey geçiş ile dört yıllık bir programa transfer olma imkanının bulunması esastır.

Work and Travel programında sağlık sigortam olacak mı?

Katılımcılara, Amerika'da bulunacakları süre zarfında sağlık sigortası temin edilmektedir. Sigorta ile ilgili detaylar, seyahat öncesinde sponsor kuruluş tarafından sağlanacaktır.

Amerika’da çalışma sürem bittikten sonra ne kadar kalabilirim?

DS 2019 belgesinde belirtilen son çalışma süresinin ardından, katılımcıların Amerika'da kalabileceği maksimum süre 30 gündür.

Sosyal Güvenlik Numarası nedir ve nasıl alınır?

Sosyal güvenlik numarası, Amerika'da yasal çalışma hakkını belgeleyen bir numaradır. Katılımcılara, işverenleri tarafından bu numaranın alınmasında destek sağlanacaktır.

Amerika`da ödediğim vergileri geri nasıl alırım?

Amerika'dan dönüşünüzün ardından, danışmanınız sizden gerekli belgeleri talep edecek ve adınıza geri vergi başvurusunu gerçekleştirecektir.

İletişim formu