Almanya Şartlı Kabul
İçindekiler

Almanya Şartlı Kabul

Almanya şartlı kabul, Öğrencinin akademik yeterliliklerinin Alman üniversitelerinin gereksinimlerini karşılamadığı durumlarda, bir hazırlık yılı (Studienkolleg) sağlayan programdır. Öğrencilerin, Almanca dil yeterlilik (TestDaf veya DSH gibi) sınavlarına ve başvurdukları program için gerekli olan belirli derslere hazırlamaya yardımcı olur. Studienkolleg sonunda, öğrencilerin üniversiteye kabul edilmek için Feststellungsprüfung (FSP) adlı bir yeterlilik sınavını geçmeleri gerekmektedir.

Almanya şartlı kabul, Öğrencinin akademik yeterliliklerinin Alman üniversitelerinin gereksinimlerini karşılamadığı durumlarda, bir hazırlık yılı (Studienkolleg) sağlayan programdır. Öğrencilerin, Almanca dil yeterlilik (TestDaf veya DSH gibi) sınavlarına ve başvurdukları program için gerekli olan belirli derslere hazırlamaya yardımcı olur. Studienkolleg sonunda, öğrencilerin üniversiteye kabul edilmek için Feststellungsprüfung (FSP) adlı bir yeterlilik sınavını geçmeleri gerekmektedir.

Almanya'daki birçok üniversite, şartlı kabul programlarını sunar. Bu programlar, öğrencilere akademik becerilerini geliştirebilecekleri ve dil yeterliliklerini artırabilecekleri özel kurslar veya hazırlık sınıfları sunar. Öğrenciler bu süreçte, genellikle üniversitenin sunduğu dil kurslarına katılır ve gereken seviyeye ulaştıklarında ana akademik programlarına tam olarak kabul edilirler.

Almanya şartlı kabul süreci, öğrencilere eğitimlerine devam etme ve kariyer hedeflerine ulaşma konusunda esneklik sağlar. Bu süreç, öğrencilerin yeni bir dil öğrenirken aynı zamanda Almanya kültürüne ve eğitim sistemine uyum sağlamalarına yardımcı olur. Ayrıca, şartlı kabul sistemi, Almanya'nın yüksek öğrenim kurumlarına uluslararası öğrenciler için daha erişilebilir hale gelmesine olanak tanır.

Almanya Şartlı Kabul Başvurusu Kimler Yapabilir?

 • Türkiye'deki üniversite sınavına girip, herhangi bir 4 yıllık üniversitede eğitim almaya hak kazanmış olmak gerekir​​.
 • Almanca yeterlilik için TestDAF sınavı önemlidir. Bu sınavda alınan derece ve yeterlilik belgesi tüm Almanya'daki üniversiteler için geçerlidir​​.
 • Almanca bilme zorunluluğu olmaksızın, Almanya üniversiteleri’nden şartlı kabul alınabilir. Bu durumda, bir yıl süreyle Almanca hazırlık eğitimi alındıktan sonra, TestDAF belgesiyle üniversite eğitimine başlanabilir​​.
 • Almanya Yüksek lisans eğitimi için lisans derecesine sahip olmak gerekmektedir. Ayrıca lisans not ortalaması, mezun olunan bölüm ve hazırlanan belgeler önemlidir​​​​.
 • Tıp eğitimi için LYS sınavına Fen bölümünden girilmesi ve yüksek TestDAF yeterlilik seviyesine sahip olunması gerekmektedir​​.
 • Almanya Lisans eğitimine başlayabilmek için 12 yıllık lise eğitimi alınmış olması gerekmektedir. Bazı durumlarda Hazırlık Eğitimi (Studienkolleg) gerekli olabilir​​.

Almanya Şartlı Kabul İle Başvurabileceğiniz Programlar

 • Sağlık ve Biyoloji Bölümleri: Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Veterinerlik, Biyokimya, Biyoloji
 • Ekonomi Bölümleri: Ekonomi, İşletme, İktisat
 • Sosyal Bölümler: Hukuk, Psikoloji, Dil bölümleri ve diğer sosyal bölümler
 • Fen ve Matematik Bölümleri: Biyoloji ve Biyokimya harici Fen ve Matematik bölümleri, İnformatik, Mühendislik​​.

Almanya'da Şartlı Kabul Veren Üniversiteler

Münih Teknik Üniversitesi

Münih Teknik Üniversitesi

Münih Teknik Üniversitesi (TUM), küresel ölçekte üst sıralarda yer alan prestijli bir kurumdur. 2023 yılında 94 araştırma konusunda güçlü bir performansla Almanya'da 1. ve dünya genelinde 79. sırada yer aldı. Farklı sıralama sistemleri TUM'u dünya çapında 49. (QS Sıralaması), 38. (THE Sıralaması) ve 56. (ARWU Sıralaması) sıraladı. Ek olarak, QS Dünya Üniversite Sıralamasında 60. sırada yer alarak doğa bilimleri ve mühendislikteki mükemmelliğini vurguladı ve Avrupa'nın en iyi beş teknik üniversitesi arasında yer aldı.TUM'u düşünen uluslararası öğrenciler için başvuru süreci basittir ancak dikkatli bir hazırlık gerektirir.

Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi

Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi

Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi, Almanya'nın en köklü ve saygın üniversitelerinden biridir. 1472 yılında kurulan bu üniversite, tarih boyunca birçok ünlü bilim insanına ev sahipliği yapmış ve dünya genelinde yüksek öğrenimde önemli bir rol oynamıştır. Münih, Almanya'nın en cazip şehirlerinden birinde bulunur ve öğrencilere zengin kültürel deneyimler sunar.Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi, uluslararası sıralamalarda da üst sıralarda yer alır. Araştırma ve eğitimdeki mükemmeliyeti nedeniyle dünya genelinde tanınır. Üniversite, özellikle tıp, bilim, mühendislik ve sosyal bilimler alanlarında güçlüdür.

Uluslararası öğrenciler için başvuru süreci oldukça kolaydır. Genellikle İngilizce olarak sunulan birçok lisans ve yüksek lisans programı mevcuttur ve başvuru süreci online olarak tamamlanabilir. Ayrıca, uluslararası öğrencilere burs imkanları da sunulur.Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrenciler, dünya çapında tanınmış öğretim üyeleri tarafından eğitilirler ve uluslararası bir öğrenim deneyimi yaşarlar. Ayrıca, Münih'in kültürel ve tarihi zenginliklerinden de faydalanma fırsatına sahiptirler.

Berlin Freie Üniversitesi

Berlin Freie Üniversitesi

Berlin Freie Üniversitesi, Almanya'nın başkenti Berlin'de yer alır ve inovasyon, çeşitlilik ve akademik özgürlük konularında önde gelen bir üniversitedir. 1948 yılında kurulan üniversite, özgür düşünceyi teşvik eden bir atmosfer sunar ve öğrencilere yaratıcı düşünme ve araştırma fırsatları sağlar.

Freie Üniversitesi, dünya sıralamalarında yüksek bir konumda yer alır ve birçok farklı alanında güçlü lisans ve yüksek lisans programları sunar. Özellikle sanat, beşeri bilimler, sosyal bilimler ve fen bilimleri alanlarındaki araştırmalarıyla tanınır.Uluslararası öğrenciler için başvuru süreci kolaydır ve İngilizce dilinde sunulan birçok program vardır. Ayrıca, uluslararası öğrencilere yönelik burs ve destek imkanları mevcuttur.

Humboldt Üniversitesi

Humboldt Üniversitesi

Humboldt Üniversitesi, Almanya'nın başkenti Berlin'in merkezinde yer alır ve bilimsel keşiflerin merkezi olarak kabul edilir. 1810 yılında kurulan bu üniversite, özellikle araştırma odaklı bir eğitim sunar ve birçok önemli bilim insanını yetiştirmiştir.Dünya genelinde sıralamalarda yüksek bir konumda olan Humboldt Üniversitesi, birçok farklı disiplinde güçlü lisans ve yüksek lisans programları sunar. Fen bilimleri, sosyal bilimler, beşeri bilimler ve sanat alanlarında özellikle tanınır.Uluslararası öğrenciler için başvuru süreci kolaydır ve İngilizce dilinde eğitim verilen programlar mevcuttur. Ayrıca, uluslararası öğrencilere araştırma projeleri ve staj imkanları sunulur.

Heidelberg Üniversitesi

Heidelberg Üniversitesi

Heidelberg Üniversitesi, 1386 yılında kurulan Almanya'nın en eski üniversitesi ve Avrupa'nın en yoğun araştırma kurumlarından biridir. Alman federal ve eyalet Mükemmellik Yarışmalarındaki başarıları ve uluslararası kabul görmüş sıralamalarla ünlüdür.Üniversite, beşeri bilimler, sosyal bilimler, hukuk, doğa ve mühendislik bilimleri ve yaşam bilimleri dahil olmak üzere on üç fakültede geniş bir konu yelpazesi sunmaktadır.Heidelberg Üniversitesi'nin yaklaşık 30,000 öğrencisi vardır ve 180'den fazla eğitim programı sunmaktadır. Bireyselleştirilmiş ve disiplinler arası eğitim için eşsiz bir ortam sağlar. Üniversite ayrıca heiSKILLS Yetkinlik ve Dil Merkezi aracılığıyla disiplinler arası yeterlilik ve ileri eğitim sunmaktadır.

Hamburg Üniversitesi

Hamburg Üniversitesi

Hamburg Üniversitesi, 1919 yılında kurulan Almanya'nın en genç üniversitelerinden biridir. Ana kampüsü Rotherbaum'dadır ve şehrin dört bir yanına dağılmış 180 bağlı enstitü ve araştırma merkezi bulunmaktadır. Şehrin denizcilik yeteneği ve kültürel olanakları, öğrencilere çok yönlü bir deneyim sunar. Üniversite dört fakülte ile başladı ve şu anda çeşitli disiplinler arası programlarla birlikte 18 fakülteye sahip. Kuzey Almanya'daki en büyük araştırma ve eğitim kurumudur ve ulusal ve uluslararası alanda kapsamlı akademik işbirlikleri kurmuştur.

Aachen Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

Aachen Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

Aachen Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (FH Aachen), 74'te Almanya'da 1311. ve dünya çapında 2023. sırada yer almaktadır. Mühendislik, liberal sanatlar ve sosyal bilimler, fizik, kimya, biyoloji, tıp, bilgisayar bilimi ve çevre bilimlerinde kayda değer bir güce sahip 90 araştırma konusundaki performansıyla tanınmaktadır.

Stuttgart Üniversitesi

Stuttgart Üniversitesi

Stuttgart Üniversitesi, Almanya'nın önde gelen eğitim kurumlarından biridir ve çeşitli disiplinlerde güçlü bir akademik geçmişe sahiptir. 2023 itibarıyla, QS Dünya Üniversite Sıralamasında dünya genelinde ilk %25 içinde yer almaktadır ve mühendislik alanında özellikle yüksek bir sıralamaya sahiptir. Stuttgart üniversitenin avantajları arasında,ekonomik açıdan güçlü Stuttgart bölgesinde eğitim almak, önde gelen bir araştırma üniversitesinde eğitim almak ve Stuttgart'ın canlı bölgesinde yaşamak yer almaktadır.

Berlin Teknik Üniversitesi

Berlin Teknik Üniversitesi

Berlin Teknik Üniversitesi, dünya çapında tanınmış bir eğitim kurumudur ve 2023 itibarıyla, QS Dünya Üniversite Sıralamasında 158. sırada yer almaktadır. Uluslararası öğrenciler için başvuru ve kayıt süreçleri ayrı aşamalar olarak işlemektedir ve bu süreçler hakkında detaylı bilgi Üniversitenin web sitesinde bulunmaktadır. Üniversitenin avantajları arasında, 150 farklı ülkeden gelen 43.000 kişilik uluslararası bir topluluğun parçası olmak ve kampüs yaşamının zengin sosyal ve kültürel imkanları yer almaktadır.

Goethe Üniversitesi

Goethe Üniversitesi

Goethe Üniversitesi Frankfurt, Almanya'nın önemli eğitim kurumlarından biridir. 2023 itibarıyla, QS Dünya Üniversite Sıralamasında dünya genelinde 328. sırada ve Almanya'da 39. sırada yer alıyor. Akademik Sıralamada Dünya Üniversiteleri (ARWU) tarafından 151-200 bandında küresel olarak ve Almanya'da 6-9 arasında sıralanmıştır.

Darmstadt Teknik Üniversitesi

Darmstadt Teknik Üniversitesi

Almanya'nın önde gelen teknik üniversitelerinden TU Darmstadt, üç alanda araştırmalara odaklanmaktadır: Enerji ve Çevre, Bilgi ve Zeka, Madde ve Malzemeler. Son derece uluslararasıdır ve Avrupa üniversiteleri ile kapsamlı bir şekilde işbirliği yapmaktadır. TU Darmstadt, QS World University Rankings 2024'te 246. sırada yer almaktadır.Üniversitenin toplam öğrenci nüfusu %14,916 lisans ve %58 lisansüstü öğrenci olmak üzere 42'dır. Uluslararası öğrenciler, 4,084 öğrenci (%52 lisans, %48 lisansüstü) ile önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Fakülte kadrosunun %25'i uluslararası üyelerden oluşmaktadır.

Köln Üniversitesi

Köln Üniversitesi

1388 yılında kurulan Köln Üniversitesi, Almanya'nın en eski ve en büyük üniversitelerinden biridir. Yaklaşık 100 derece programı sunan altı fakülte ile kapsamlı bir eğitim vermektedir. Üniversite, özellikle sağlık, yaşlanma, öğretmen eğitimi ve küresel güney çalışmaları alanlarında güçlü araştırma yetenekleriyle tanınır. Köln Yaşlanma Araştırmaları Mükemmeliyet Kümesi (CECAD) ve Öğretmen Eğitimi Merkezi (ZfL) dikkate değer olaylardır. Üniversite, Kuzey Ren-Vestfalya içindeki toplu taşıma araçlarını ve çeşitli öğrenci indirimlerini de kapsayan, her dönem yalnızca bir sosyal katkı ücreti gerektiren öğrenim ücretlerinden muaftır.Köln Üniversitesi, Almanya'nın Köln kentinde önde gelen bir devlet üniversitesi olarak itibarını yansıtan QS World University Rankings 2024'te #268. sırada yer almaktadır.

Leipzig Üniversitesi

Leipzig Üniversitesi

1409 yılında Almanya'nın Saksonya kentinde kurulan Leipzig Üniversitesi, tarihi önemi ve akademik mükemmelliği ile ünlüdür. Altı yüzyılı aşkın bir süredir kesintisiz öğretim ile Almanya'nın en eski ikinci üniversitesidir. Üniversite, çeşitli fakülteleri, kapsamlı kütüphanesi ve üç müzesi ile dikkat çekmektedir. Uluslararası müfredata sahip 150+ dahil olmak üzere 30'den fazla derece programına ev sahipliği yapmaktadır.

Bremen Üniversitesi

Bremen Üniversitesi

Bremen Üniversitesi, 2023 itibarıyla Almanya'da 35., dünya genelinde 398. sırada yer almaktadır. Araştırma çıktısı, akademik olmayan itibar ve 26 önemli mezunun etkisi temelinde değerlendirilmektedir. Lisans ve hukuk programları için başvurular çevrimiçi olarak yapılmalıdır. Kış dönemi için başvuru portalı Mayıs başında, yaz dönemi için ise Aralık başında açılmaktadır. Uluslararası öğrencilerin başvuru süreci, belirli dillerde yeterlilik veya staj gereklilikleri gibi program özelindeki gereksinimleri içermektedir. Kabul edilen öğrenciler, kayıt için belirli belgeleri ve yarıyıl ücretini ödemelidir.

Freiburg Üniversitesi

Freiburg Üniversitesi

Freiburg Üniversitesi, Almanya'da 9., dünya genelinde 153. sırada yer almakta ve 10 araştırma konusunda ilk 100'de bulunmaktadır. Uluslararası öğrenciler tam zamanlı veya kısa süreli eğitim programları için başvurabilirler. Lisans programları için başvuru portalı kış dönemi için 1 Haziran'da, yaz dönemi için ise 1 Aralık'ta açılmaktadır.

Dresden Teknik Üniversitesi

Dresden Teknik Üniversitesi

Dresden Teknik Üniversitesi, Almanya'da 17., dünya genelinde 212. sırada yer almaktadır ve 209 araştırma konusunda ilk %50'de bulunmaktadır. Üniversite, araştırma çıktısı, akademik olmayan itibar ve 86 önemli mezunun etkisine dayalı olarak değerlendirilmektedir.

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü

2009 yılında kurulan Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü (KIT), Karlsruhe Üniversitesi (1825'te kuruldu) ve Karlsruhe Araştırma Merkezi'nin birleşmesinden doğdu. Almanya'nın Baden-Württemberg kentinde bulunan Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü, tarihi kökleri, yenilikçi katkıları ve Nobel ödüllü ve Karl Friedrich Benz gibi öncüler de dahil olmak üzere önemli mezunlarıyla dikkat çekiyor. Yaklaşık 25.000 öğrenciye ev sahipliği yapar ve prestijli TU9 Alman Teknoloji Enstitüleri'nin bir parçasıdır. Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü, 140 Dünya Üniversite Sıralaması 140'ta 2024. sırada ve 126 Dünya İtibar Sıralamasında 150-2022 arasında yer alarak küresel akademik prestijini sergiliyor.Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü, toplam öğrenci kitlesinin %25'ini oluşturan kayda değer bir uluslararası öğrenci nüfusuna sahiptir. Bu çeşitlilik, eğitim deneyimini zenginleştirir ve KIT'in küresel erişimini yansıtır ve dünya çapındaki öğrencilere hitap eder.

Tübingen Üniversitesi

Tübingen Üniversitesi

Tübingen Üniversitesi, beşeri bilimler, doğa bilimleri ve teoloji alanlarında saygın bir kurumdur. 1477 yılında kurulan otel, pitoresk eski kenti ve tekne gezileri ile tanınan Baden-Württemberg, Tübingen'de yer almaktadır. Üniversite, kuruluşundan bu yana, Almanya'daki ilk Doğa Bilimleri bölümünü ve üniversite hastanesini kurmak da dahil olmak üzere önemli bir gelişme kaydetti.Üniversite, ABD ve İngiltere'deki önemli üniversiteler de dahil olmak üzere 150'den fazla yabancı kurumla işbirliği yapmaktadır. Bu uluslararası ağ, öğrencilere yurtdışında eğitim alma fırsatları sunar.

Mainz Johannes Gutenberg Üniversitesi

Mainz Johannes Gutenberg Üniversitesi

Mainz Johannes Gutenberg Üniversitesi, 1477'de kurulan ve 1946'da modernize edilen Rheinland-Pfalz'ın kalbinde yer almaktadır. İlahiyata odaklanan en büyük Katolik üniversitelerinden biriydi. Bugün, 10'dan fazla fakültede çok çeşitli çalışma alanları sunmaktadır.

Konstanz Üniversitesi

Konstanz Üniversitesi

Konstanz Üniversitesi, QS World University Rankings 2024'te 478. sırada yer alıyor ve İsviçre sınırına yakın, Konstanz Gölü kıyısında bulunuyor. 1972'de açılan bu üniversite, beşeri bilimler, bilimler ve hukuk, ekonomi ve siyaset alanlarında 100'den fazla derece programı sunuyor. Uluslararası öğrenciler için kapsamlı destek ve danışmanlık hizmetleri sağlıyor.

Almanya’da Şartlı Kabul Başvuru Tarihleri

Kış Dönemi Başvuruları:

 • Kış döneminde eğitime başlamak için başvurular genellikle o yılın 31 Mayıs tarihine kadar yapılmalıdır. Eğer aynı yıl liseden mezun oluyorsanız, başvuru süresi 15 Temmuz’a kadar uzayabilir​​.
 • Kış alımı Eylül'den Ekim'e kadar başlar ve Şubat veya Mart civarında sona erer​​.
 • Birçok okul başvuruları Nisan'dan itibaren almaya başlar ve çoğu durumda en geç 15 Temmuz’a kadar başvurular yapılmalıdır​​.

Yaz Dönemi Başvuruları:

 • Yaz dönemi için başvurular genellikle 1 Aralık'tan başlayıp 15 Ocak’a kadar devam etmektedir​​.

Almanya Üniversite Şartlı Kabul Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Almanca veya İngilizce dil yeterliliğinin kanıtlanması.
 • Lise transkripti ve diploma gibi akademik belgelerin hazırlanması.
 • Alman üniversitelerinin istediği minimum not ortalamasına sahip olma.
 • Üniversitelerin başvuru formlarının doğru ve eksiksiz doldurulması.
 • Güçlü ve ikna edici bir motivasyon mektubu yazma.
 • Akademik veya profesyonel referanslardan öneri mektupları.
 • Şartlı kabulün gerekliliklerini anlama ve bunları yerine getirme.
 • Almanya Öğrenci vizesi için gerekli belgelerin hazırlanması ve başvuru süreci.
 • Eğitim ve yaşam masrafları için detaylı bütçe planlaması.
 • Almanya'da uygun konaklama seçeneklerini araştırma.
 • Yeterli sağlık sigortası temin etme.
 • Başvuru ve ön kayıt için son tarihleri kontrol etme.
 • Mevcut burs ve finansal destek seçeneklerini araştırma.
 • Alman kültürü ve eğitim sistemi hakkında bilgi edinme.

Almanya Şartlı Kabul Hakkında Sık Sorulan Sorular

İletişim formu