The Hague University Of Applied Sciences
İçindekiler

The Hague University Of Applied Sciences

Twente Üniversitesi Hakkında

The Hague University of Applied Sciences,1987 yılında Hollanda'nın prestijli şehri Lahey'de kuruldu. Amsterdam'a sadece 45 dakika uzaklıkta olan bu üniversite, uygulama odaklı eğitim anlayışıyla biliniyor. Teorik ve araştırma faaliyetlerinden ziyade pratiğe dayalı eğitimle ilgili sektöre programlanmış olarak tasarlanmıştır.

Lahey, adaletin ve barışın küresel simgesi olarak biliniyor. Geniş yeşil alanlar, 11 km uzunluğundaki sahil şeritleri, canlı şehir yaşamı, kültürel etkinlik mekânları, alışveriş bölgeleri, 35 sahneli sanat mekânı ve 45 müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle Vermeer'in ünlü "İnci Küpeli Kız" tablosunun sergilendiği Mauritshuis Müzesi, dünyanın en kapsamlı Pet Mondrian koleksiyonuna ev sahipliği yapan Belediye Müzesi ve tarihi Barış Sarayı, şehrin kültürel zenginliklerini yansıtan önemli noktalardandır. Lahey, 131 uluslararası kuruluşa ve 80 adalet organizasyonuna ev sahipliği yapıyor. 526.439 kişilik nüfusuyla Hollanda'nın üçüncü ve büyük şehri olup, aynı zamanda New York, Cenevre ve Viyana'nın yanı sıra Birleşmiş Milletler'in dört ana şehrinden biri olarak kabul edilir.

The Hague University Of Applied Sciences Kampüs Yaşamı

Lahey Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (THUAS), dört farklı bölgede eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Merkezi Öncülerin yanı sıra yenilikçi Zuiderpark Spor Kampüsü, Lahey öğrencilerde toplanırken bir arada bulunurken, diğer iki Öncü Delft ve Zoetermeer gerçekleştirilir. Bu kızlar arasında en son 2016 yılında eğitime başlayan Zuiderpark Spor Kampüsüdür.

BU NEDENLE 65'ten fazla lisans programı sunmaktadır. Bu programların çoğu dört yıllık süre boyunca tamamlanmasıyla birlikte, bazı programlar üç yıllık bir süreye indirgenebilir. Öğrenciler, eğitimlerini başarıyla tamamladıklarında, Uygulamalı Bilimler alanında uluslararası tanınırlığa sahip bir diploma ile mezun olurlar.

Lahey Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, küresel bir öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. 150'den fazla ülkeden gelen bilgilerle birlikte toplamda 26.000 öğrenciye eğitim verilmektedir. Bu çeşitlilik, THUAS'ı bir 'Mini Birleşmiş Milletler' olarak nitelendirmesine yol açmıştır. Ayrıca üniversite, Brezilya, Çin, Avustralya, Amerika ve Avrupa'nın çeşitli bölgeleri dahil olmak üzere 50'den fazla ülkeyle öğrenci değişim programları yürütülmektedir.

Öğrencilere, THUAS Öncüye yakın beklemede, modern birimlerde konaklama imkanı sunulmaktadır. Bu daireler, mobilyalı, fonksiyonel mutfaklı ve özel banyolu olarak tasarlandı. Üniversite, ilk yıl için konaklama konusunda rezervasyon sürecinde dağıtım hizmeti vermektedir. Öğrenciler, bu konaklama olanakları sayesinde Lahey'in sunduğu olanaklar ve kültürel yakın deneyimler yaşayabilmektedir.

The Hague University Of Applied Sciences Dünya Sıralaması

Times Universities 60-100
QS World 60-120
Shanghai List 201
Ülke Sıralaması 6

The Hague University Of Applied Sciences Bölümleri

The Hague University Of Applied Sciences Bölümleri

The Hague University Of Applied Sciences Neden Tercih Etmelisin?

The Hague University of Applied Sciences (Lahey Uygulamalı Bilimler Üniversitesi), öğrenci merkezli bir yaklaşımda ve bu doğrultuda analitik düşünceyi, deneyimlemeli öğrenmeyi ve etkileşimli olmayı teşvik etmektedir. Öğrencilerin sunduğu eğitimde grup çalışmaları ve tartışma seansları gibi etkinliklerle kişisel yeteneklerinin uzaması. Üniversite, mezuniyet ülkelerini, hem mevcut zorluklara yanıt verebilen, hem de süreçlerini çözümleyebilen, üretebilen bireyler olarak kazandırmayı hedeflemektedir.

Bu prestijli üniversite, Lahey'deki ana Öncü ve Zuiderpark Spor Kampüsü ile birlikte toplamda dört Öncüde eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. Delft ve Zoetermeer'in kullandığı diğer iki kameranın bir parçasıdır. 2016 yılında açılan Zuiderpark Spor Kampüsü, yeni eğitim tesislerinden biridir.

Üniversite, 65'ten fazla lisans programı sunmaktadır. Programların parçaları dört yıllık olup, birkaçı üç parça halinde parçalanabilir. Başarılı bir eğitimin ardından Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Diploması takılmaktadır.

Lahey Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, 26.000 öğrenciyle neredeyse bir "Mini Birleşmiş Milletler" atmosferi yaratmaktadır. Bu konularda yaklaşık 150 farklı ülkenin gelişi, uluslararası bir eğitim ortamını destekliyor. Üniversitenin, Brezilya, Çin, Avustralya, Amerika ve birçok Avrupa ülkesi dahil olmak üzere 50'den fazla ülkeyle öğrenci değişim programları bulunmaktadır.

Öğrenciler, eğitim bölümlerinde, Lahey merkezli olarak faaliyet gösteren global şirketlerde, Siemens, Shell, Huawei, Total, ING Bank, Unicef, Uluslararası Ceza Mahkemesi, Europol ve Oxfam gibi kuruluşlarda staj imkânına sahiptir.

Üniversite, The Hague Pathway College ile iş birliği yaparak, global olarak ürün lisans programlarına hazırlıkları sunar. Bu kolej, Öncü bünyesinde bulunmakta ve Yönetim ve Sosyal Bilimler ile Teknoloji ve Tasarım alanlarında farklı sürelerde Hazırlık programları sunmaktadır. Bu programlar sayesinde sertifikalandırılırken, İngilizce yeterlilikleri artırılırken, Hollanda merkezli adaptasyon ve küresel bir öğrenci topluluklarıyla sosyal bağların kurulması, geliştirilmekte ve ilerletilmektedir.

The Hague University Of Applied Sciences Kabul Şartları

Uluslararası Vakıf programları, yıllık olarak Eylül ve Ocak aylarında başlayıp iki dönemde gerçekleşir. Bunun yanı sıra, İngilizce Akademik Hazırlık Programı sadece Ocak ayında başlatılmaktadır. Eylül dönemi için başvurular Temmuz ayında sona ererken, Ocak dönemi başvuruları için son tarih Kasım ayıdır. Katılımcıların dil yeteneklerini kanıtlamak adına IELTS, TOEFL veya Cambridge English sınav sonuçlarından birini sunmaları tercih edilir. Adayların lise diplomalarını sunmaları gerekmekte olup, bu diplomada en az 60 kayıtlı matematik dersi almış olmaları zorunludur. Hazırlık Programı için dil yeterlilik şartları şu şekildedir:

 • Ocak dönemi için: IELTS sınavından en az 5.5 puan (yazma bölümü için 5.5, diğer bölümler için minimum 5.0 puan gerekmektedir).
 • Eylül dönemi için: IELTS sınavından en az 5.0 puan (yazma bölümü 5.0, diğer bölümler için en düşük 4.5 puan alınmalıdır).

The Hague University Of Applied Sciences Burs

Hollanda Bursu, Hollanda'nın Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığı işbirliği ile Araştırma Üniversiteleri ve Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri tarafından finanse edilen prestijli bir burs programıdır. Bu program, Avrupa Ekonomik Alanı'na (EEA) çok çeşitli gelen, Avrupalı ​​olmayan uluslararası dağıtıma yöneliktir; bu ülkeler arasında Türkiye de bulunmaktadır. Hollanda Bursunun mali desteği, yalnızca eğitimin ilk yılı için geçerlidir ve bursun süresi boyunca bir şeyler beklenebilir. Öğrencinin kayıtlı olduğu lisans veya yüksek lisans programı süresi ne kadar olursa olsun, bu burslar için sürekli olarak kaydedilir. Toplam burs miktarı 5.000€'dur. Ancak adayların, bu bursun tam bir bursu olmaması göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

The Hague University Of Applied Sciences Aktiviteler

Lahey Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (Lahey Uygulamalı Bilimler Üniversitesi), uluslararası bir Dönüş atmosferi sunan büyük bir eğitim kurumudur. Öğrenci deneyimini zenginleştirmek ve öğrenci öğrencisini teşvik etmek amacıyla çeşitli etkinlikler ve organizasyonlar sunar. Bu aralıklar, sosyalleşme, kişisel ve profesyonel gelişim fırsatları sunar.

Üniversite bünyesinde çeşitli ilgi oranlarına göre öğrenci kulüpleri ve toplulukları bulunmaktadır. Bunlar, spor, sanat, bilim, kültürel etkinlikler ve daha birçok alanda faaliyet göstermektedir.Etkinlikler, farklı kültürlerden gelen toplantılarla tanışma ve sohbet etme fırsatı sunan sosyal etkinlikler, film gösterimleri, müzik konserleri, tematik partiler ve diğer sosyal etkinlikler içerir.Öğrencilere, spor salonlarına, yüzme havuzlarına ve diğer spor tesislerinde çeşitli sporlarla ilgilenme fırsatı sunulmaktadır.Uluslararası organizasyon için özel olarak düzenlenen etkinlikler, farklı kültürleri tanıma ve kendi kültürlerini tanıtma fırsatı sunar.

The Hague University Of Applied Sciences Öğrenci Kulüpleri

The Hague University of Applied Sciences (Lahey Uygulamalı Bilimler Üniversitesi) gibi büyük bir eğitim kurumu, öğrenci deneyimini geliştirmek ve Dönücü öğrencilerinin zenginleştirilmesi için genellikle çok sayıda öğrenci kulübü ve organizasyona ev sahipliği yapar. Bu kulüpler, sosyal, kültürel, spor ve akademik bileşenlerde bulunma fırsatı sunuyor.

 • Kültürel ve Etnik Topluluklar
 • Akademik Kulüpler
 • Spor Kulüpleri
 • Sanat ve Müzik Kulüpleri
 • Sosyal Sorumluluk ve Hizmet Kulüpleri

The Hague University Of Applied Sciences Kütüphanesi

The Hague University of Applied Sciences (Lahey Uygulamalı Bilimler Üniversitesi) kütüphanesi, içeriği, akademik ayrıntıları ve içeriğinin zenginliğini genişletmek için ayrıntılı bir kaynak koleksiyonuna sahip olması. Modern bir üniversitenin kütüphanesi, basılı içeriğin yanı sıra dijital kaynaklara, verilere ve çevrimiçi dergilere erişim imkanı sunar. Kütüphane, hem basılı hem de elektronik formatta geniş bir kitap, dergi, makale ve tez koleksiyonuna sahip olmalıdır. Ayrıca, günlük ve akademik personel özgün araştırmalarını desteklemek için erişim sağlanan çeşitli veritabanları ve çevrimiçi dergi listeleri bulunabilir. Modern bir derleme, bireysel çalışma yanı sıra grup çalışmaları için ayrılmış özel odalar ve sessiz çalışma bölgelerini birleştirme. Kütüphane, dağıtım bilgisayar erişimi, ücretsiz Wi-Fi, yazdırma, tarama ve fotokopi olanakları sunabilir. Öğrenciler ve personel, mevcut materyallere erişim için çevrimiçi katalog kullanabilir ve rezervasyon yapabilirler. Kütüphane personeli, literatür araştırması, atıf yönetimi ve diğer akademik ihtiyaçlar için yardımcı olabilir. Üniversitenin dijital kaynaklarına ve veritabanlarına Döner dışından erişim imkanı sunulabilir.

Lahey’da Yaşam

Lahey, Hollanda'nın kaydedildiği yer tarihi bir şehir olup, uluslararası düzeyde öğrenilen birçok örgütlenme ve organizasyonun merkezidir. Hollanda'nın üçüncü büyük şehri olan Lahey, aynı zamanda ülkenin siyasi başkentidir. Lahey'de yaşam, şehrin uluslararası karakteri, tarihi dokusu, kültürel zenginlikleri ve kozmopolit yapısıyla şekillenir.

Lahey, Birleşmiş Milletler, Uluslararası Ceza Mahkemesi, Europol gibi uluslararası kuruluşlara ev sahipliği yapmaktadır. Bu şehrin uluslararası bir yapıya sahip olmasını sağlar.Lahey, Mauritshuis Müzesi gibi önemli sanat müzelerine ev sahipliği yapıyor. Bu müzede Johannes Vermeer'in "İnci Küpeli Kız" tablosu gibi ünlü eserlere ev sahipliği yapılıyor. Şehirde ayrıca birçok tiyatro, konser salonu ve kültürel etkinlik dünyası bulunmaktadır.

Lahey, deniz kıyısı olan bir şehir olup, geniş plajları ve doğal parklarıyla ünlüdür. Özellikle yaz aylarında plajlar, hem yerel halk hem de ayrılarak dağıtılarak ziyaret edilir.Şehirde modern alışveriş bilgilerinin tarihi çarşılara kadar birçok alışveriş seçeneği bulunmaktadır. Ayrıca birçok restoran, kafe ve bar da Lahey'in dinamik hayatının bir parçasıdır.

Lahey'de toplu taşıma oldukça gelişmiştir. Tramvaylar, otobüsler ve trenlerle şehir içi ve Hollanda'nın diğer bölgelerine kolayca seyahat edilebilir.

Lahey Gezilecek Yerler

Lahey, Hollanda'nın siyasi merkezi olmasının yanı sıra tarihi ve kültürel zenginlikleri ile de ünlüdür. Şehirde ziyaretçilere sunulan birçok turistik mekân ve aktivite bulunmaktadır.

 • Mauritshuis Müzesi
 • Binnenhof
 • Barış Sarayı (Peace Palace)
 • Madurodam
 • Noordeinde Sarayı
 • Scheveningen
 • Escher Müzesi
 • Gemeentemuseum
 • Omniversum
 • Haagse Bos

Lahey Yaşam Maliyetleri

🍞 Bir somun ekmek (250 gr)= 2.08€

🥗 1 kilo marul= 0.80€

🥚 Bir düzine yumurta= 1.78€

🍟 1 Kilogram patates= 1.04€

🥗 Bir kilo tavuk kanadı=8.58€

🌯1 kilo soğan= 0.95€

🍏 1 kilogram elma= 2.88€

🍟 1 Kilogram patates= 1.04€

🧀 1 kilo yerli peynir= 11.91€

🍅 1 Kg domates= 2.71€

☕️Kafeteryada sütlü kahve= 3.27€

🍟 Bir şişe su (0.33l)= 1.37€

🍔Mc Donalds Menüsü= 10.03€

🥤Bir kutu Coca Cola veya Pepsi (0.33l)= 2.85€

🌯Ucuz bir restoranda bir kişilik yemek= 16.40€

🥘İyi bir restoranda iki kişilik yemek= 69.77€

🍔Mc Donalds Menüsü= 10.03€

☕️Kafeteryada sütlü kahve= 3.27€

🥤Bir kutu Coca Cola veya Pepsi (0.33l)= 2.85€

   Bir şişe su (0.33l)= 2.35€

🍊 1 Kg portakal= 1.54€

🍌 1 Kg muz= 1.40€

 

👩‍🏭Lahey'da Ortalama maaş (stopaj ve vergiler uygulandıktan sonra)= 3,414.83€

🤵Lahey'da Bir muhasebecinin maaşı= 4,312.39€

💁Lahey'da Garsonun maaşı= 1,895.57€

🕺Lahey'da Duvarcı ustası maaşı= 2,988.20€

👨‍🔬Lahey'da Bir dişçinin maaşı= 13,223.81€

🧛‍♀️Lahey'da Bir Öğretmen maaşı=3100€

👨‍💻Lahey'da Mimarın maaşı= 5,213.07€

👩‍👧‍👦Lahey'da çocuk bakıcısının maaşı= 1,736.71€

Lahey Dükkan Kapanış Bilgileri

Lahey'de mağazaların açılışı ve devam eden saatler genellikle şu şekildedir:

 • Hafta İçi (Pazartesi - Cuma):Çoğu mağaza sabah 09.00 veya 10.00'da açılıyor ve akşam 18.00 veya 19.00'da kapanıyor. Pazartesi günleri bazı mağazalar daha geç saatlerde açılabilir.
 • Cumartesi:Mağazalar genellikle sabah 09.00 veya 10.00'da açılır ve 17.00 veya 18.00'de kapanır.
 • Pazar:Lahey'de birçok mağaza pazar günleri açık olup, genellikle 12.00'de açılır ve 17.00 veya 18.00'de kapanır.

Lahey Ulaşım Bilgileri

Lahey, Hollanda'nın önemli ölçüde korunan biri olup, şehir içi ulaşım açısından son derece gelişmiştir. Şehirdeki ulaşım ağı, tramvaylar, otobüsler ve bisiklet yolları ile desteklenmektedir.

Tramvay ve Otobüs

HTM (Haagse Tramweg-Maatschappij) Lahey'in ana toplu taşıma şirketidir ve şehrin tramvay ve otobüsleri hizmet vermektedir. Şehir bütçeleri ve fırsatlarda sık sık seyahat eden birçok tramvay ve otobüs hattı bulunmaktadır.

Bisiklet

Hollanda'nın her yerinde olduğu gibi Lahey'de bisiklet, popüler bir ulaşım aracıdır. Şehirdeki bisiklet yolları geniş ve iyi işaretlenmiştir. Özellikle kısa mesafeli seyahatler için bisiklet, hem hızlı hem de ekonomik bir seçenek olabilir.

Tren

Lahey'de iki ana tren istasyonu bulunmaktadır: Den Haag Centraal ve Den Haag Hollands Spoor. Bu istasyonlar sayesinde, şehir içi ve ulusal tren bağlantılarına erişim sağlar.

Taksi ve Araç Paylaşımı

Şehirde, geleneksel taksilere ek olarak Uber gibi araç paylaşımı hizmetleri de bulunmaktadır.

OV-Chipkaart

Toplu taşımada seyahat etmek için bir OV-Chipkaart'a ihtiyaç duyarsınız. Otobüslerde, otobüslerde, tramvaylarda, metroda ve trenlerde mevcuttur. Kartı çeşitli dolum noktalarında veya otomatik makinelerde yükleyerek kullanabilirsiniz.

Tarifeler ve Ücretler

Ulaşım ücreti, seyahat mesafeye ve kullandığınız taşıma aracına bağlı olarak değişiklik yapılabilir. Genel olarak şehir içi kısa mesafeli seyahatler için ücretler uygun fiyatlıdır.

Park ve Otoparklar

Lahey'de araba ile seyahat etmeyi planlıyorsanız, park yerlerini ve otopark ücretlerini önceden kontrol etmek faydalı olabilir. Bazı rejimlerin park yeri bulunması zor olabilir ve ücretler yüksek olabilir.

Lahey Konaklama

The Hague Pathway College, öğrenciler için dönücüde kalma imkânı sağlamaktadır. Kolej tarafından tavsiye edilen "The Social Hub (TSH)" adlı öğrenci konaklama tesisi, eğitimin sadece 5 çocuğun yürüme konumunda tutulduğu yerdir. TSH'deki her birim, özel banyo ile donatılmış olup, mutfak, spor salonu, çalışma odaları ve restoran gibi ortak kullanım sıcaklığına sahiptir. TSH'nin başlangıç ​​konaklama ücreti 1180 Euro olarak belirlendi. Öğrencilere, sınırlı sayıda olan bu konaklama birimlerinden yararlanabilmek adına erken rezervasyon yapmaları önerilir.

Paylaşımlı Tesisler ve Stüdyolar

Paylaşımlı bir tesisin başlangıç fiyatı aylık 450€ civarında, stüdyolar ise aylık 775€'dan başlıyor. Kiraya genellikle internet dahildir ancak kullanım maliyetleri ve kullanıcı vergileri genellikle hariçtir.

Özel Konaklama Seçenekleri

The Y: The Hague Hollands Spoor tren istasyonunun yakınında ve üniversiteye yürüme mesafesinde bulunan The Y, aylık 773 €'dan başlayan fiyatlarla mobilyalı stüdyolar sunmaktadır. Bu stüdyolarda güvenli bir bisiklet kulübesi, çamaşırhane, çatı terası ve buluşma noktası bulunmaktadır. Bu stüdyoların sözleşmesi süresiz olup minimum 6 ay konaklama süresine sahiptir.

Maritz: Bu, Lahey'in merkezinde, aylık 650 €'dan başlayan fiyatlarla tam donanımlı stüdyolar sunan yeni bir konut kompleksidir. Olanaklar arasında mutfak, duş, tuvalet, çamaşırhane, kapalı bisiklet kulübesi, ortak avlu ve çatı terası bulunmaktadır. Bu stüdyoların sözleşmesi, minimum kiralama süresi 1 ay, maksimum 3 ila 12 ay olan kısa süreli bir sözleşmedir.

Ortalama Öğrenci Daireleri

Lahey'de ortalama öğrenci dairelerinin maliyeti aylık 400 € ila 600 € arasındadır. Her kiracının kendi odasının olduğu ve ortak alanları paylaştığı paylaşımlı konutlar popüler bir seçimdir. Gerçek maliyet, dairenin mobilyalı olup olmadığına ve kiraya hangi hizmetlerin dahil olduğuna bağlı olarak değişebilir.

Oda Fiyatları

Lahey'deki oda fiyatları ayda 500 € ile 700 € arasında değişmektedir. Su ve internet genellikle bu fiyatlara dahildir ancak gaz, elektrik ve kullanıcı vergileri çoğunlukla hariçtir. Rezervasyonların ayarlanması ve internet erişimi gibi tesislerin standartlarının doğrulanması için destek mevcuttur.

The Hague University Of Applied Sciences Ünlü Mezunları

Retno Marsudi

Endonezya Dışişleri Bakanı

Mark Snoeren

Eski Hollanda Temsilciler Meclisi Üyesi

Chantal Nijkerken-de Haan

Eski Hollanda Temsilciler Meclisi Üyesi

Mattijs Manders

Müdür, Eredivisie

Jorrit Faassen

İş insanı

Liane den Haan

Hollanda Temsilciler Meclisi Üyesi

Robert Minderhoud

Şarkıcı

Celainy Obispo

Kadın Futbolcu

The Hague University Of Applied Sciences Fotoğraf Galeri

The Hague University Of Applied Sciences Video

The Hague University Of Applied Sciences Nerede

The Hague University of Applied Sciences (De Haagse Hogeschool), Hollanda'nın batı kıyısında, Güney Hollanda eyaletinde yer alan Lahey şehrinde bulunmaktadır. Lahey, Hollanda'nın üçüncü büyük şehri olup, ülkenin hükümet merkezi ve birçok uluslararası kuruluşun ev sahibidir. Üniversite, şehrin merkezine yakın bir konumda bulunarak, öğrencilere kolay ulaşım ve şehir hayatının tüm olanaklarını sunmaktadır.

The Hague University Of Applied Sciences Sık Sorulan Sorular

İletişim formu